Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2020, 09:55

Vo veku nedožitých 80 rokov zomrel herec Anton Vaculík

Odišla jedna z nezabudnuteľných osobností slovenskej kultúrnej a divadelnej scény.

Vo veku nedožitých 80 rokov zomrel herec Anton Vaculík
Zdroj: Archív rodiny Antona Vaculíka

Slovenský bábkový, činoherný, televízny a filmový herec Anton Vaculík zomrel v sobotu (12. 12.). Správu potvrdil jeho syn Juraj Vaculík.

"S ľútosťou oznamujeme, že v sobotu, 12.12.2020 zomrel vo veku nedožitých 80 rokov slovenský bábkový, činoherný, televízny a filmový herec Anton Vaculík."

Anton Vaculík sa narodil 3.1.  v roku 1941 v Trnave, študoval na DAMU v Prahe na Bábkarskej Katedre. V rokoch 1962-1982 mal angažmá v Krajskom bábkovom divadle v Banskej Bystrici, kde hral v mnohých oceňovaných predstaveniach, ako Botafogo, Kráľ jeleňom, Kráska a zviera, Janošík. Za postavu básnika v predstavení Kniha rozprávok získal cenu za Divadelnú tvorbu roku 1976.

V rokoch 1982-1989 účinkoval v Divadle pre deti a mládež v Trnave v predstavení Rómeo a Júlia, Ako sme sa hľadali, Ako bolo, Aj kone sa strieľajú, Tartuffe. Do novej sezóny už nastúpil od augusta 1989 do Štátne bábkove divadlo v Bratislave, v ktorom zotrval až do odchodu na dôchodok v roku 2001.

V roku 1990 spoluzakladal Katedru bábkarskej tvorby na Činohernej a bábkarskej fakulte VŠMU (Divadelnej fakulte) na ktorej pôsobil ako pedagóg do roku 1992.

Účinkoval v celovečerných filmoch: Šibenica, Cesta domov, Pavilón šeliem, Kočka, Krajinka, Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba.

V dabingu sa podieľal na stvárnení niekoľkých desiatok filmov ako napríklad Hore, Autá, Rodinka Úžasných a podobne. Po odchode na dôchodok zostal aj naďalej verný televíznej tvorbe, stvárnil napríklad jednu z hlavných úloh v seriáli Mesto tieňov.

Ticketportal.sk