Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2020, 00:00

Herec Rudolf Hrušínský: Po zákaze hrania prekonal štyri infarkty

  • Vojak Švejk, ale tiež psychopatický Karel Kopfrkingl zo Spaľovača mŕtvol či lakonický estét doktor Skružný z Vesničko má středisková.
  • Rudolf Hrušínský bol za každých okolností majstrom striedmeho, civilného prejavu bez teatrálnych gest.
  • Túto jeseň si pripomíname jeho nedožité sté narodeniny.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Herec Rudolf Hrušínský: Po zákaze hrania prekonal štyri infarkty
Zdroj: Archív Mafra

Narodil sa v Novom Etynku v Kamenici nad Lipou, ale mohol sa narodiť kdekoľvek. Záležalo na tom, kde práve hosťovala divadelná spoločnosť, ktorej členmi boli rodičia Hermína Červíčková a Rudolf Hrušínský najstarší, vlastným menom Rudolf Böhm. Kým sa narodil, nastávajúca mamička ešte stačila odohrať predstavenie.

Ukradnuté ovocie

V rodine sa herectvo dedilo. Matkin rod siahal k Ondřejovi Červíčkovi, známemu hercovi a principálovi kočovnej spoločnosti, ktorého talent ocenil sám Josef Kajetán Tyl.

Príbuzný bol i muzikant Červíček, ktorý „stratil z basy kolíček“, ako prezradil Karel Havlíček Borovský v básni Král Lávra. Možno sa čudovať, že aj Rudolf sa stal hercom, keď vyrastal v takom prostredí?

Novorodencovi zavesili nad postieľku podobizeň slávneho herca Eduarda Vojana a prezidenta Tomáša G. Masaryka. Na javisko sa prvýkrát postavil už ako chlapec.

Pretože v spoločnosti nemali práve dievčatko, dostával i dievčenské roly. Pri ďakovačkách si však dával dole parochňu a vyhŕňal sukienku, aby ctené publikum videlo, že je chlapec.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk