Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2020, 00:00

Keď mladí hneď po maturite ujdú do zahraničia, je to problém celého Slovenska. A to je katastrofa

  • V mladosti mu učarovala fyzika, roky stál na čele najstaršej a najväčšej technickej univerzity u nás.
  • Namiesto vidiny pohodlného profesorského dôchodku však vlani prijal výzvu viesť inštitúciu, ktorá sa snaží zvýšiť kvalitu slovenských vysokých škôl.
  • A to doslova od piky. Čo ho k tomu viedlo a kedy budeme mať na Slovensku ekvivalent Oxfordu či Cambridgeu?
  • Prečítajte si rozhovor s Robertom Redhammerom, predsedom Výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Keď mladí hneď po maturite ujdú do zahraničia, je to problém celého Slovenska. A to je katastrofa
Zdroj: Lenka Kandravá Imrichová

Dlhé roky sa vaše meno spájalo najmä so Slovenskou technickou univerzitou, s ktorou ste oslávili jej osemdesiatku. Čo ste si odtiaľ so sebou odniesli a aké je to viesť inštitúciu, ktorá je takpovediac ešte stále v plienkach?

​Fyzicky som si zobral naozaj len pár vecí, napríklad tento stôl, ktorý mi venovali študenti (ukazuje na konferenčný stolík s podstavcom vytvoreným z bloku spaľovacieho motora).

Potom niekoľko drobných odrenín, cenných skúseností, ktoré človek získal. Vo vedení STU som strávil šestnásť rokov a predtým ešte šesť na úrovni fakulty, takže som videl a zažil prakticky všetky procesy, ktorými si musela prejsť.

Mal som tiež šťastie na ostrieľaných starších kolegov, od ktorých sa dalo veľa naučiť. Keď som prišiel sem, agentúra bola formálne zriadená, ale prázdna. Bol to v podstate taký verejnoprávny startup a rozbiehať niečo takéto doslova od nuly bol veľký zážitok.

Fungujete druhý rok, čo sa vám už podarilo zvládnuť?

Verejnoprávne inštitúcie sú obyčajne veľké, regulované mnohými zákonmi. Ale my sme malí, takže mnohé funkcie a úlohy sa kumulujú. Malo to dosah aj na výber personálu, museli sme hľadať všestranných ľudí, odborníkov vo viacerých oblastiach súčasne.

Samozrejme, museli sme začať čo najrýchlejšie tvoriť to, čo zákon vyžaduje – akreditačné štandardy, ktoré vyhovujú tak európskym očakávaniam, ako aj slovenskému zákonu o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, ktorý má svoje špecifiká.

Skúsme bežným ľuďom vysvetliť základné rozdiely medzi niekdajšou akreditačnou komisiou a akreditačnou agentúrou, ktorú zastrešujete vy.

Vysoké školy sú od Nežnej revolúcie autonómne samosprávne inštitúcie. S tým prišla veľmi skoro otázka, ako garantovať, že vzdelávajú kvalitne. Zvolilo sa riešenie cez komisiu, ktorá akreditovala vzdelávacie programy poskytované vysokými školami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk