Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2020, 12:07

Zomrel slovenský filmový režisér Emil Fornay

Známy slovenský režisér má na svojom konte vyše 330 filmov.

Zomrel slovenský filmový režisér Emil Fornay
Zdroj: Reprofoto, YouTube/ FTF VSMU

Vo veku 76 rokov zomrel v pondelok po dlhej chorobe slovenský filmový režisér, scenárista, kameraman, publicista, fotograf, vydavateľ, producent a cestovateľ Emil Fornay, ktorému patrí slovenské prvenstvo v navštívení všetkých kontinentov sveta. TASR o tom informovala jeho dcéra Mira Fornay.

Emil Fornay sa narodil 18. decembra 1943 v Spišskej Novej Vsi. V roku 1960 maturoval na jedenásťročnej škole v Bratislave. Ako 16-ročného ho prijali na pražskú FAMU na odbor kamera.

Praxoval v Slovenskej televízii aj na Kolibe. Ako asistent kamery sa podieľal na filmoch Mlčanie mora, Polnoc bude o 5 minút, Ivanov, aj na filme Slnko v sieti. Po absolutóriu v roku 1966 začal pracovať na Kolibe.

Ako druhý kameraman sa podpísal pod snímky Živý bič a Rok na dedine. Nakrútil vlastné autorské filmy Hospoda, Na polnočnú do Rakúska, Družstvo stratených nádejí, Dve strany mince, Na konci je začiatok.

Potom sa opäť vrátil do 'Slovenského filmu' a pracoval najmä na projektoch slovenskej a českej televízie. V roku 1973 prešiel do 'Štúdia krátkeho filmu', kde sa venoval publicistickým, dokumentárnym a objednávkovým filmom.

Na svojom konte má vyše 330 filmov. Jeho najznámejším cestopisným filmom je Jagavá púť Lhoce Šar (1984). Od roku 1977 do roku 1990 pracoval v 'Spravodajskom filme'. Od 18. decembra 1989 bol prvým a posledným demokraticky zvoleným šéfredaktorom Spravodaja SFT Bratislava-Koliba.

Ticketportal.sk