Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2020, 00:00 Aktualizované dňa 18.07.2021 o 23:13

Milan Lasica v poslednom rozhovore pre HN: Žil som na vlastnú päsť

  • Zažil časy, keď nemal publikum, no z iného dôvodu, ako momentálne.
  • Známy herec, textár a riaditeľ divadla si zaspomínal na detstvo a mladosť, ako aj na všetky režimy, ktoré sa naším územím prehnali.
  • Prečítajte si archívny rozhovor z októbra 2020 (vyšiel v HN magazíne) s jedným z najlepších slovenských komikov, Milanom Lasicom, ktorý v nedeľu zomrel.
Milan Lasica v poslednom rozhovore pre HN: Žil som na vlastnú päsť
Zdroj: Michal Sváček, MAFRA

V poslednom čase zbierate ocenenia, nedávno pribudla na vašom konte cena Slnko v sieti...

Naposledy to bolo vlastne ocenenie Kristián. Dostal som ho v Prahe od spoločnosti Febiofest. Volá sa podľa českého filmu, v ktorom hral hlavnú úlohu Oldřich Nový. To bol senzačný herec, takže tá cena je veľké vyznamenanie, ale Slnko v sieti ma takisto potešilo.

​Čo pre vás takéto ceny znamenajú?

Pozrite sa, je to akýsi dôkaz, že si ma niekto všíma a že to, čo robím, má nejaký ohlas. To je vždy dôležité pre toho, kto niečo robí, lebo robiť niečo a nemať spätnú väzbu je smutné.

Bola vo vašom živote aj chvíľa, keď taká situácia nastala?

Bola taká, keď som nemal nielen ohlas, ale ani publikum,

lebo sme so Satinským nemohli robiť svoje veci. Trvalo roky, kým sme sa zase mohli zjaviť v televízii. A to len na chvíľu, potom zase nie... Takže s týmto mám bohaté skúsenosti z minulosti.

Zlom nastal vtedy, keď vám aj s Júliusom Satinským zrušili pokračovanie programu Ktosi je za dverami, lebo ste odmietli v rámci relácie kritizovať Ameriku, správne si spomínam?

Bolo to tak, že najskôr nás vyhodili z divadla a v 70. rokoch sme potom dlho nepôsobili v televízii. Potom sme tam chvíľu boli a až v roku 1982 alebo 1983 sa stalo toto, o čom hovoríte, keď nám dokonca predložili scenár, v ktorom bola moja prvá veta: „Práve som sa vrátil z Ameriky“ (smiech).

To bolo veľmi smiešne, lebo v tej dobe bolo nemysliteľné, aby niekto vôbec mohol byť v Amerike a ešte sa aj vrátiť.

Pripomeňte, čo sa tam vtedy dialo.

Konkrétne šlo o  útoky na Reagana (Ronald Reagan bol prezidentom USA v rokoch 1981 – 1989, pozn. red.). To sme odmietli, a tým sa program Ktosi je za dverami skončil. Dodnes ho reprízujú.

Úspešne.

Áno. Takže k tomu niet čo dodať.

Prečo ste dostali stop prvýkrát, aký bol oficiálny dôvod?

Žiadny. Vtedy sa dôvody neudávali. Riaditeľ divadla nám povedal, že máme výpoveď, a tým to haslo. Boli sme nepohodlní. Boli to časy začínajúcej sa normalizácie. V Divadle na Korze najskôr zlikvidovali nás so Satinským a potom aj činoherný súbor Divadla na Korze.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.