Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2020, 00:00

Žiadny Winnetou. Kovboji boli páchnuci alkoholici a indiáni žobrajúci bezdomovci

  • Patrila im Amerika. Potom sa však hŕstka Európanov rozhodla urobiť si z nej Nový svet a ten starý zatlačila takmer na okraj vyhubenia a zavrela ich do rezervácií.
  • Ako sa niečo také mohlo stať? Slobodomyseľní ľudí zžití s prírodou a preháňajúci sa po rozľahlých prériách na divokých mustangoch totiž existujú iba v romantických románoch Karla Maya.
  • Romantická predstava o Divokom západe nám však už zostala.
  • Čo na tom, že sa vo filmoch na juhoslovanských pláňach preháňa Chorvát natretý krémom na topánky. Bledé tváre uveria čomukoľvek.
Žiadny Winnetou. Kovboji boli páchnuci alkoholici a indiáni žobrajúci bezdomovci

Keď sa povie "indián", čo si predstavíte? Pravdepodobne mladíka s atletickou postavou a tmavšou pleťou, ušľachtilou tvárou a čelenkou okolo hlavy, ako sedí na koni a cez chrbát má prehodenú ozdobenú pušku?

Tak túto predstavu, ktorú nám vštepil Karl May a jeho gentleman Winnetou, pustite z hlavy. S pôvodným obyvateľstvom amerického kontinentu nemá nič spoločné. Ale poďme na to pekne od začiatku.

Pred mnohými a mnohými rokmi (asi tak 50-tisíc rokov dozadu), keď na Zemi panovala taká krutá zima, že zamŕzali aj oceány, sa hŕstke neohrozených podarilo prejsť Beringov prieliv, ktorý spájal Sibír s Aljaškou.

Z Európy, ktorá už bola v tej dobe osídlená, sa tak ľudia dostali aj na kontinenty, kde podľa predpokladov dovtedy nebolo ani živej duše. V novom prostredí to však nemali ľahké.

Tisícročia totiž prežívali v nehostinnej ľadovej oblasti dnešnej Aljašky, kde ich uväznil ľadovec. Až keď sa začal topiť (zhruba pred 16-tisíc rokmi), otvorila sa im cesta do zasľúbenej zeme.

Lovci, zberači a astronómovia

Prapredkom sa tam darilo celkom dobre. Rozšírili sa cez celý severný kontinent až do oblastí, ktorým dnes hovoríme Stredná a Južná Amerika.

Neživili sa však len lovom a zberom plodín a rozhodne to neboli zaostalí divosi. Niektoré kmene síce dávali prednosť voľnému prérijnému životu v symbióze s prírodou, na druhej strane však do tohto národa patrili aj Mayovia, Olmékovia (Jaguárí Indiáni), Inkovia alebo Aztékovia - a tí boli vo svojej dobe považovaní za najrozvinutejšie a najcivilizovanejšie národy sveta.

Ovládali matematiku aj astronómiu, budovali monumentálne stavby, vyznali sa v lekárstve aj vo fyzike a boli zruční aj v umení, napríklad v sochárstve alebo vo výrobe šperkov.

A venovali sa poľnohospodárstvu: svet im vďačí napríklad za fazuľu, tekvicu a kukuricu. Potom však prišiel koniec 15. storočia a všetko sa zmenilo.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk