Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2020, 00:00

LGBTI, cudzinci či menšiny: Aký je náš postoj k nim a boja sa Slováci inakosti?

  • Nevedomosť vraj plodí strach a strach plodí nenávisť.
  • Kde sa v nás táto, inak prirodzená emócia, berie? A ako to ovplyvňuje náš život?
  • Prečo Slováci nie sú národom holubičím a kto alebo čo v nás vyvoláva pocit nenávisti?
  • Prečítate si v článku publikovanom v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
LGBTI, cudzinci či menšiny: Aký je náš postoj k nim a boja sa Slováci inakosti?
Zdroj: Shutterstock

Boj stvorila príroda, nenávisť vynašiel človek. Toľko český spisovateľ Karel Čapek. Ak by sme si jeho slová zobrali za svoje, vyšlo by nám z toho, že táto emócia je výhradnou „výsadou“ ľudského druhu.

​Hoci by sa s tým dalo polemizovať, ani jeden zo štyroch oslovených biológov a etológov nám nedokázal dať jednoznačnú odpoveď na otázku, či dokážu nenávidieť aj zvieratá.

Zamerajme sa preto na nenávisť ľudskú. Čo to vlastne je? Kto a prečo ju v nás vie vyvolať a prečo nás tak ťažko opúšťa? A voči komu a prečo pociťujeme zášť najčastejšie my Slováci?

Dieťa strachu a hnevu

„Sila je v tom nie nenávidieť, keď máme na nenávisť dôvod,“ napísal taliansky spisovateľ Edmondo De Amicis a len dodajme, že takouto silou oplývajú len naozaj naozaj vyzreté osobnosti.

Väčšina z nás totiž nie vždy vie pomenovať a najmä racionálne obhájiť dôvod nenávisti. Samozrejme, pokiaľ vás opustí životný partner alebo niekto vezme život vášmu blízkemu, pocit zlosti, hnevu a frustrácie má jasnejšie pozadie.

Prečo niektorých z nás však do vývrtky dostáva čo i len pomyslenie na to, že sa dvaja muži alebo ženy na verejnosti držia za ruky, o bozku už ani nehovoriac, hoci sme s nimi neprišli do akéhokoľvek kontaktu?

Zdroj: Pavol Funtál

​Alebo prečo sa zas iným pri pohľade na človeka s inou farbou pleti niekedy aj doslova otvára nožík vo vrecku? Prečo dokážeme tak úporne nenávidieť trebárs Rómov alebo moslimov aj napriek tomu, že sme v živote nevkročili do osady, prípadne nikoho takého osobne nepoznáme?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk