Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2020, 00:00

Instagramu dominuje aj obsah: Tieto osobnosti to berú vážne a prinášajú pridanú hodnotu

  • Na sociálnych sieťach vyhrávajú väčšinou ľahké a vizuálne príťažlivé témy.
  • Instagram vznikol práve na prezentáciu dokonalých fotografií, stylingov módy či jedla.
  • Na popularite však naberajú aj vážne profily, ktoré hovoria o témach, ako je politika, veda, dejiny či klíma.
  • V HN Magazíne sme pre vás vybrali influencerov, ktorí síce nemajú státisíce fanúšikov, no dokážu zrozumiteľne a atraktívne vysvetľovať zložitý kontext.
Instagramu dominuje aj obsah: Tieto osobnosti to berú vážne a prinášajú pridanú hodnotu
Zdroj: Mashable

Samuel Kováčik, Vedátor, 38 300 sledovateľov

Zdroj: Archív Samuela Kováčika

Samuel Kováčik je teoretický fyzik a rád rozpráva o vede, vesmíre a prírode. „Sociálne siete sú miestom, kde dokážem obsah dostať k obrovskému počtu ľudí a na rozdiel napríklad od novinových článkov mám od čitateľov priamu spätnú väzbu,“ tvrdí.

​Najviac hovorí o svojom vednom odbore – o fyzike a kritickom myslení. „Niekedy zabŕdnem aj do iných tém, kde sa snažím priniesť pohľad fyzika. Napríklad nedávno som mal príspevok o tom, či nás rúška oberajú o kyslík a popri tom som vysvetlil, ako funguje z fyzikálnej stránky oximeter, ktorý sa na toto meranie používa. Celkovo sú však texty či videá tematicky pestré, písal som o tom, prečo ľudia drukujú hokejistom, aký veľký je vesmír alebo o tom, aké teploty dokáže zniesť ľudské telo.“

Od svojich čitateľov dostáva najmä výborné ohlasy. Vedecký pohľad prináša aj tým, ktorých samotná veda nikdy nezaujímala a dostali sa k nej až cez jeho Vedátora.

„Mojím cieľom je, aby sa veda stala aspoň malou súčasťou života čo najväčšieho počtu ľudí. Myslím si, že okrem praktického využitia je veda aj súčasťou kultúry, podobne ako napríklad umenie.“

Jeho Instagram nabral na sile pri vypuknutí pandémie koronavírusu. Práve Vedátor dokázal zrozumiteľne vysvetľovať mnohé zákonitosti vzniku a šírenia vírusov.

„Prvý veľký článok som napísal už začiatkom januára 2020, keď sa o tejto téme takmer nehovorilo. Keď to prišlo na Slovensko, už som mal dostatočný prehľad na to, aby som dokázal rozumne vysvetliť, ako funguje vírus, čo je to reprodukčné číslo pri pandémii a podobne.“

V máji dokonca predpovedal, že dobre zvládnutá prvá vlna u nás môže znamenať, že podceníme ďalšie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk