Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2020, 00:00

Novinár Julius Fučík: Komunisti spolu s ovdovenou manželkou z neho vytvorili svätca

  • Zavraždený nacistami a potom zneužitý komunistami.
  • Pravú tvár prvorepublikového novinára Juliusa Fučíka, zbavenú nánosu ideológie, mohli Slováci a Česi spoznať až po roku 1989, ale to ich už nezaujímal a dnes je takmer dokonale zabudnutý.
  • Zaslúžil si to?
Novinár Julius Fučík: Komunisti spolu s ovdovenou manželkou z neho vytvorili svätca
Zdroj: Wikimedia Commons

Lidé, měl jsem vás rád. Bděte. Tri generácie Slovákov a Čechov, narodených medzi druhou svetovou vojnou a koncom 90. rokov minulého storočia, mali túto vetu vypálenú do pamäti lepšie než malú násobilku.

​Aj deti vedeli, že sú to posledné slová Reportáže, psané na oprátce, diela, ktoré v nacistickom väzení napísal komunistický novinár Julius Fučík pred tým, než ho popravili.

Málokto však vtedy vedel viac, hoci kniha patrila k povinnej školskej literatúre. A len pár ľudí v republike malo tušenie, že v Reportáži, ako sa ľudu predkladala v stále nových vydaniach, chýba niekoľko stránok.

Ich zverejnenie v 90. rokoch sa postaralo o definitívny koniec jedného z najväčších mýtov komunistickej propagandy. Mýtu o mužovi, ktorý pri výsluchoch nevypovedal ani tvárou v tvár smrti. Mýtu o večne mladom komunistickom „svätcovi“.

Ideálny komunista

Aby sme pochopili, ako sa z komunistickej ikony stal nikto, musíme sa vrátiť späť v čase.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk