Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2020, 00:00

Ženy v kozme. Prvou bola vydesená Tereškovová, rekordérkou zas Whitsonová. Čo o nich nevieme?

  • Je ich už viac ako šesťdesiat, zďaleka nie na každú si spomenieme. Ale na jednu nezabudneme.
  • Ako prvá žena do vesmíru letela v roku 1963 sovietska kozmonautka, vtedy 26-ročná Valentina Tereškovová.
Ženy v kozme. Prvou bola vydesená Tereškovová, rekordérkou zas Whitsonová. Čo o nich nevieme?
Zdroj: NASA

Sympatická, mladá, usmievavá. Tak vyzerala prvá kozmonautka v dejinách ľudstva Valentina Tereškovová na najznámejšej oficiálnej fotografii. V rovnakom tóne sa svetom rozleteli jej snímky po návrate z kozmu.

Nikto by z tých záberov vtedy nespoznal, akú drámu má táto žena za sebou. Sovietsky zväz prísne mlčal a Tereškovová sa osvedčila ako disciplinovaná. Trvalo roky, kým sa o pravde začalo hovoriť.

Z textilky do kozmu

Nepatrila ani k profesionálnym pilotkám, ani k vedkyniam alebo konštruktérkam. Jej vzdelanie sa tiež nepriblížilo ku kozmonautickým zvyklostiam.

Keď nastupovala do vesmírneho programu, mala tkáčka Tereškovová za sebou detstvo na dedine bez otca, ktorý padol vo vojne, základnú školu a textilnú priemyslovku.

K tomu pridala amatérske lietanie, parašutizmus a politickú činorodosť, ktorá ju vyniesla do komsomolskej funkcie.

O tom, že po Gagarinovom prvenstvo treba USA tromfnúť aj v ženskej kategórii, definitívne rozhodol Nikita Chruščov. Hlavný konštruktér sovietskych kozmických rakiet Sergej Koroľov sa letu ženy do vesmíru bránil. Na takúto zmenu neboli podľa neho pripravení. Musel však ustúpiť.

Do najužšieho výberu sa dostalo päť kandidátok, v závere sa počet znížil na tri. Tereškovová nad kolegyňami pri tvrdom výcviku ani v testoch nijako nevynikala, avšak v Chruščovových očiach jasne vyhrala robotníckym pôvodom a komunistickým odhodlaním.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk