Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2020, 00:00

Architekti: Každý ďalší zastavaný štvorcový meter lúky či poľa je zločin, za ktorý by sa mala odseknúť ruka

  • Na bytovku zavesili blesk, nábytkové štúdio obložili stoličkami, na zvlnenú strechu vinárstva umiestnili amfiteáter.
  • Kreslia tiež novú podobu pražského letiska a vymýšľajú, ako by mal vyzerať prvý mrakodrap v Ostrave.
  • Slovensko-české architektonické štúdio CHYBÍK + KRIŠTOF zbiera svetové ceny za svoje diela a minulý rok dostalo tiež prestížne ocenenie Design Vanguard v kategórii najlepší mladý architektonický ateliér sveta.
  • Magazín Prečo nie?! priniesol rozhovor s architektmi Ondřejom Chybíkom a Michalom Krištofom.
Architekti: Každý ďalší zastavaný štvorcový meter lúky či poľa je zločin, za ktorý by sa mala odseknúť ruka
Zdroj: Archív C H Y B Í K + K R I Š T O F

Ondřej Chybík a Michal Krištof sa stretli už na vysokej škole, obidvaja následne vyrazili do sveta na rôzne stáže a stretli sa na Bienále architektúry v Benátkach.

„Dohodli sme sa, že keď sa vrátime späť, tak vyskúšame spolupracovať. O pár mesiacov sme boli obidvaja v Brne, prihlásili sme sa do prvej súťaže. Hneď druhú sme následne vyhrali a založili sme ateliér,“ opisuje začiatky spolupráce Michal Krištof.

„Zhodou okolností sme vyhrali súťaž na Danubia park v Čunove. Nič z toho nakoniec nebolo, ale dokázali sme si, že ak budeme spolu, mohlo by to priniesť nejaké ovocie,“ doplnil Ondřej Chybík.

„Už v zahraničí sme si zhodne všimli, aké dôležité je obklopiť sa a spolupracovať s najlepšími ľuďmi zo svojho okolia, iba s nimi to môžete ďaleko dotiahnuť. S Michalom sme nechceli proti sebe súťažiť, tak ako to bolo v škole, zvolili sme si radšej cestu spolupráce.“

Funguje im to spolu už desať rokov a postupne k sebe priberali nových a nových šikovných kolegov. „Zvedavosť je zaujímavou devízou aj pre našich klientov. Všetko to však musí byť podložené ‚deep knowledge‘, teda porozumením témy, ktoré prichádza po skúmaní a testovaní. Od nás nikdy nebudete počuť, že niečo iba cítime ani že je to jediná správna cesta. Všetky naše rozhodnutia a návrhy sú založené na skúsenostiach alebo výskume. ‚Deep knowledge‘ je základom našej tvorivej činnosti.“

Architektúru berú ako komplexný odbor. Umenie a inžinierstvo sú iba časťou ich práce. „My architekti sa snažíme vytvoriť hlavne kvalitné životné prostredie. Dôležité je aj to, ako vyzerá samotný dom, no ešte dôležitejšie je, ako dom slúži, čo prináša pre miesto a užívateľov."

"Napríklad vždy sa snažíme, aby domy boli mestotvorné, je jedno, či to je galéria, bytovka, alebo mrakodrap, parter domu musí aktívne dotvárať ulicu, námestie, verejný priestor. To je alfa a omega. Dobrý architekt musí vedieť, kde navrhne výrazný dom a kde musí byť pokornejší.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk