Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2020, 00:00

Temné začiatky Tour de France: Pomsta, násilie, veľký biznis. S pomocou kokaínu však nič nebolo nemožné

  • Pre cyklistov celého sveta je to športová udalosť roka.
  • Hovoria jej La Grande Boucle, veľký okruh, pretože svojimi etapami obkolesuje celé Francúzsko.
  • Počiatok Tour de France (Okružná jazda po Francúzsku) však má o trochu štipľavejšiu príchuť, nakoľko za ním stál prchký továrnik a okrem jeho veľkých peňazí aj veľa neférovosti.
Temné začiatky Tour de France: Pomsta, násilie, veľký biznis. S pomocou kokaínu však nič nebolo nemožné
Zdroj: Wikimedia Commons/Nationaal Archief

Nie nadarmo sa zakladateľovi hovorilo Comté, gróf. Bohatstvo zámožného šľachtica z dávnych feudálnych čias bolo totiž rozprávkové. Nemalú časť svojich finančných zdrojov zdedil, majetok však zveľadil úspešným podnikaním v rodiacom sa automobilovom priemysle.

Preto by tých sto frankov pokuty, ktoré mu v roku 1899 uložil súd, Jules-Albert de Dion ani nepostrehol. Mohol sa len pyšne a samoľúbo zasmiať. A aj to urobil.

Lenže práve preto mu súd trest rozšíril o pätnásť dní pobytu za mrežami, za urážku súdneho dvora výsmechom. A to už bolo poriadne sústo pre prísediacich bulvárnych novinárov.

Len si predstavte tie titulky, ktoré sa priam ponúkali: "Boháč zruinovaný súdom, o sto frankov bližšie k chudobincu!" Alebo: "Najťažší trest pre zbohatlíka - dva týždne na prični".

V svetle celého rozruchu okolo toho, že francúzska spravodlivosť postihla aj vyhláseného boháča a posadila ho na chvíľku za mreže, zaniklo aj to, čo pán továrnik de Dion vlastne vykonal.

Nebola to pritom práve maličkosť. Pri tlačenici na dostihovej dráhe v Auteuil totiž udrel svojou vychádzkovou palicou po hlave občana Emila Loubeta. Vtedajšieho čerstvo zvoleného francúzskeho prezidenta.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.