Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2020, 10:40

Riaditeľ Berlinale sa zaplietol s nacistami viac, než bolo známe

Alfred Bauer bol riaditeľom Berlinale od jeho vzniku do roku 1976.

Riaditeľ Berlinale sa zaplietol s nacistami viac, než bolo známe
Zdroj: TASR/AP

Zakladateľ medzinárodného filmového festivalu Berlinale sa zaplietol s nacistickým režimom viac, než sa doteraz vedelo. Vyplýva to z novej štúdie mníchovského Ústavu pre súčasné dejiny (IfZ), o ktorej informovala agentúra DPA.

Počiatky festivalu spojené s nacizmom

Alfred Bauer podľa historikov po vojne systematicky zakrýval stopy svojej činnosti v časoch Tretej ríše. Berlínsky medzinárodný filmový festival vznikol v roku 1951.

Právnik a filmový historik Alfred Bauer bol jeho riaditeľom od jeho vzniku do roku 1976. Štúdiu o Bauerovej minulosti si u mníchovských historikov objednalo súčasné vedenie berlínskeho festivalu.

Hlavný autor štúdie Tobias Hof pritom dospel k záveru, že Bauer "nezanedbateľne" prispel k fungovaniu filmového priemyslu Tretej ríše, "a teda k stabilizácii a legitimácii nacistickej vlády".

Bauer bol referentom Správy ríšskeho filmu (Reichsfilmintendanz), ktorú vo februári 1942 založil minister propagandy Joseph Goebbels.

Ústredná rola prvého riaditeľa

Podľa Hofa mal neskorší prvý riaditeľ Berlinale vďaka svojej práci v rokoch 1942 až 1945 veľmi dobré informácie o nemeckom filmovom priemysle a v plánovaní výroby hral dokonca "ústrednú rolu".

Podľa dokumentov, na ktoré historik pri bádaní narazil, si bol Bauer plne vedomý toho, akú úlohu zohráva film v nacistickej propagande.

Štúdia uvádza, že Bauer bol už od roku 1933 členom rôznych nacistických organizácií a členom Národno socialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) sa stal už v roku 1937.

Po vojne v procese takzvanej denacifikácie (odstránenie zvyškov nacistickej ideológie, pozn. red.) vedome klamal a snažil sa svoju úlohu v nacistickej mašinérii bagatelizovať.

Obracanie kabáta

V chaotickej povojnovej dobe sa mu dokonca sčasti podarilo vytvoriť o sebe obraz "presvedčeného a aktívneho" odporcu nacistov. Dokumenty podľa historika Hofa odhaľujú okrem iného Bauerov "bezškrupulózny oportunizmus".

Súčasná šéfka Berlinale Mariette Rissenbeeková označila informácie o pôsobení Bauera v nacistickej propagande za "desivé".

"Nové poznatky menia aj náš pohľad na prvé roky Berlinale," dodala Holanďanka, ktorá stojí od minulého roka na čele festivalu spolu s Talianom Carlom Chatrianom.

Po Bauerovej smrti v roku 1986 po ňom Berlinale pomenovalo jednu z filmových cien. Tá sa od tohto ročníka neodovzdáva. Už v januári totiž noviny Die Zeit priniesli prvé informácie o tom, akú úlohu hral Bauer v 30. a 40. rokoch minulého storočia v nemeckej kinematografii.

V minulosti cenu Alfreda Bauera dostala okrem iného poľská režisérka Agnieszka Hollandová či jej krajan Andrzej Wajda.

Ticketportal.sk