Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2020, 12:23

Preč s rúškami! San Francisco počas chrípky doplatilo na predčasné uvoľnenie, výsledky boli hrozivé

  • Prvý nápor zvládlo, potom predčasne uvoľnilo opatrenia a zahodilo rúška.
  • A sledovalo, ako počty nakazených aj mŕtvych letia nahor.
  • Zápas San Franciska so španielskou chrípkou v rokoch 1918 a 1919 je príbehom o tom, koľko ekonomických záujmov, kultúrnych a politických bojov a aká veľká porcia omylov a ignorácie sa do boja s nákazou zmestí.
Preč s rúškami! San Francisco počas chrípky doplatilo na predčasné uvoľnenie, výsledky boli hrozivé
Zdroj: Wikimedia/University of Calgary Press, Alberta Board of Health

Keď sa na poludnie 21. novembra 1918 rozozneli sanfranciské kostolné zvony, znamenalo to aj to, že mesto po uvoľnení opatrení a otvorení zábavných podnikov odložilo rúška. Či skôr odhodilo.

Ľudia ich doslova hádzali na chodníky, ku kanálom. Noviny San Francisco Chronicle podľa The New York Times popisovali, ako si akýsi nedočkavec takmer "natrhol ucho", keď si s teatrálnou vášňou strhával rúško. Roznášalo sa pivo, rozdávala zmrzlina.

Mesto si zúfalo prialo návrat k normálu. Netrpezlivo. Zbrklo. Bez uváženia. Detinsky. Predčasne. A dlho si nechcelo priznať, že urobilo chybu.

Mesto zahalené v šatke

S istotou mu ho prisúdiť nemôžeme, avšak prvenstvo "sanfranciského pacienta číslo nula" je spájané s pánom Edwardom Wagnerom.

So španielskou chrípkou sa sem mal 24. septembra vrátiť z Chicaga. Bolo to šesť mesiacov po tom, čo sa na základni v Kansase nakazilo sto vojakov.

Wagnera umiestnil popredný mestský činiteľ v oblasti zdravotníctva William C. Hassler do karantény a novinám Examiner oznámil, že po tomto opatrení nie je dôvod na obavy.

Lenže nákaza si do polmiliónového mesta cestu našla aj tak. Do 9. októbra v ňom bolo 169 nakazených, týždeň na to už vyše dvetisíc.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk