Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2020, 10:31

Nikita Slovák: Treba podporiť aj robotníkov kultúry. Bez nich by sme nespoznali ani hviezdy na pódiách

"Robotníkov kultúry" máme na Slovensku vyše 70-tisíc, ktorí pre koronakrízu prišli o prácu.

Nikita Slovák: Treba podporiť aj robotníkov kultúry. Bez nich by sme nespoznali ani hviezdy na pódiách
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Podpora "robotníkov kultúry" - osvetľovačov, zvukárov, technikov, kulisárov, korektorov, produkčných, kostymérov, vizážistov či šepkárov - je cieľom iniciatívy Žijeme tu s vami.

Rovnomenný mestský festival sa koná vo štvrtok v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Od 15.00 h sa na pódiu predstavujú desiatky hudobníkov, tanečníkov, divadelníkov, ale aj tí, ktorých zvyčajne publikum nevidí.

"Týchto 'robotníkov kultúry' máme na Slovensku vyše 70-tisíc. Často sú to vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ktorí pre koronakrízu prišli o prácu," uviedol hlavný organizátor festivalu Nikita Slovák.

Žijeme tu s vami

Režisér ďalej podčiarkol, že umelci vystupujú na festivale bez nároku na honorár. Rovnako organizačný tím, ktorý podujatie pripravil.

"Aj takto chceme ukázať verejnosti, že sa vieme vzájomne podporiť a pomáhať si v časoch, keď sa kultúre nedarí. Robíme tak dôstojne a kultivovane, bez potreby bojovať proti niečomu alebo niekomu," poznamenal Slovák a zároveň dodal, že nechce, aby festival Žijeme tu s vami bol spájaný s organizáciou štrajkov a podobných aktivít.

"Bez zvukárov, technikov, osvetľovačov či produkčných by sme nespoznali ani hviezdy na pódiách. Nevidíme ich v televízii, ale rovnako ako všetci ostatní, aj oni platia účty a živia rodiny," prízvukuje režisér.

Predstavia sa speváci, herci budú ďakovať

Na podujatí, ktoré zorganizoval, vystupuje plejáda umelcov. Medzi nimi Kubo Ursíni & Teatro Fatal, Lomnické Čháve, Pán Stanislav a Raketa, Spievankovo, Rado Tariška, Peter Lipa, hviezdy Novej scény a iní. O večerné finále festivalu sa postará skupina Le Payaco.

Okrem účinkujúcich spevákov, hudobných zoskupení a tanečníkov sa verejnosti prihovoria aj herci, aby aj oni poďakovali všetkým, ktorí sú súčasťou kultúry.

Vstup na festival je zadarmo. Dodržiavajú sa všetky opatrenia, ktoré súvisia s aktuálnou situáciou COVID-19. Organizátori kontrolujú aj správne nasadenia rúška.

Koronavírus a Covid - 19

Ticketportal.sk