Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2020, 00:00

Svadobné nástrahy: Pozrite si tipy, čomu sa na vlastnej hostine oplatí vyhnúť

  • Väčšina dievčat sníva o svadbe v bielych princeznovských šatách.
  • Sú však aj také, ktoré si na zdesenie babičiek oblečú šaty čierne. Alebo žiadne.
  • Svadba snov je skrátka veľmi relatívny pojem. Isté však je, že svadobný deň kladie na snúbencov mnoho nárokov.
    Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Svadobné nástrahy: Pozrite si tipy, čomu sa na vlastnej hostine oplatí vyhnúť
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Pre väčšinu ľudí je svadba jedným z najpamätnejších dní života. Svadby sa netýkajú len rozochvených neviest, nervóznych ženíchov a príbuzných, z ktorých niektorí vyzerajú, že si na akciu prišli uhnať akútne stvrdnutie pečene.

​Za každou krásnou svadbou stojí v pozadí personál, ktorý ju môže významne ovplyvniť, a to oboma smermi. Rovnako ako pri mnohých iných činnostiach sa posunuli predstavy dnešných svadobčanov ďaleko od zvyklostí predchádzajúcich generácií.

Alebo sa azda vaša babička vydávala so šatami len namaľovanými na nahom tele? Bol váš otec prezlečený za Robina Hooda? Brali sa susedovi rodičia pri zoskoku padákom? Kde bývali karafiáty, sú dnes pivonky.

Čo skôr zvládol asparágus, visí dnes na pleciach eukalyptu. Kvetinárov na útek zahnali floristi a za šaty s volánmi módna polícia udeľuje prísne tresty.

To je trapas

Zrodili sa nové povolania ako svadobný koordinátor, svadobný štylista čiže dekoratér, novomanželia môžu premáčať vreckovky nad profesionálne prepracovanými videami zo svadby, pozvánky píšu kaligrafisti a cukrári si dávno nevystačia s tým, že na bežnú tortu zdobenú marcipánovými ružami zapichnú plastové figúrky.

Späť do akcie sa dokonca povolávajú kováči, ktorí vyrábajú slávobrány. Svadba by azda ani neplatila bez originálnych svadobných novín vytvorených na mieru snúbencom.

Budúci novomanželia často natrénujú prvý tanec u profesionálnych tanečníkov. Jediné, čo si zachovalo svoju tvár a pohŕdavo môže ohrnúť nos nad prekonanými šunkovými rolkami s chrenom, je jednoznačne vývar.

Zatiaľ sa neustupuje ani od tradície spoločného zametania rozbitého taniera. Z vlastnej skúsenosti radím, že o tomto zvyku je dobré povedať dopredu zahraničným návštevám.

Inak hrozí, že sa svedkyňa zo Srí Lanky vrhne na kolená medzi novomanželov a prevádzkara, aby rýchlo upratala „ten trapas“. A čo je, naopak, podľa internetových poradní úplne out?

Pozvať rodinu do piateho kolena, únos nevesty, svadby narýchlo, snaha zariadiť si všetko svojpomocne a potom sa v deň svadby zrútiť a spomínaná šunková rolka.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk