Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2020, 00:00

Až v šesťdesiatich začnete vidieť pravdu, opisujú ľudia. Je to najlepšie obdobie života

  • Najlepšie sa žije okolo šesťdesiatky.
  • Vtedy sme najspokojnejší, priam šťastní.
  • Nemusíte tomu samozrejme veriť, ale je to spočítané a zmerané.
  • "Šesťdesiatka je vek, kedy ľudia začnú vidieť život v jeho pravdivosti," súhlasí ekonóm David Blanchflower.
Až v šesťdesiatich začnete vidieť pravdu, opisujú ľudia. Je to najlepšie obdobie života
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Najhorší život je plus mínus v päťdesiatke. Ak niekto bazíruje na presných číslach, je to vraj v štyridsiatich siedmych. To býva veľmi zlé. Ženám dochádza, že už sa za nimi muži nebudú otáčať. Bruchá sa zväčšujú a váha stúpa, aj keď na stole je len šalát a voda.

Muži si začínajú uvedomovať, že majú pred sebou posledné roky, kedy ešte žartovanie s mladými dievčatami môže mať nejaký efekt a nebudú považovaní za trápnych dedkov. Zároveň s hrôzou zisťujú, že pri týchto pokusoch už za trápnych dedkov považovaní sú.

S blížiacou sa päťdesiatkou ste na dne

Ani v práci už na nich nič veľké nečaká. Je tam plno mladších, ambicióznych kolegov, ktorí nestoja o pomoc a radu skúsených. Človeku dochádza, že starne, ale zároveň mu ešte staroba pripadá desivá, takže robí všetko pre to, aby nezostarol.

Je v najnižšom bode krivky, ktorá má tvar písmena U a vyjadruje súvislosť medzi pocitom spokojnosti a vekom. Je na dne. Lenže potom tá krivka stúpa nahor. Začína byť zase dobre. A okolo šesťdesiatky je veľmi dobre.

Autorom tejto krivky je ekonóm David Blanchflower. A pozor, nejde o nejakú kresbu vedca, ktorý práve nemal nič iné na práci. Blanchflower je uznávaný ekonóm a univerzitný profesor. Pocity spokojnosti skúma roky, napísal o nich niekoľko štúdií a vyspovedal stovky ľudí.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk