Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2020, 00:00

Školská psychologička Gabriela Herényiová: Mladí nie sú zvyknutí riešiť veci sami

Prečítajte si rozhovor publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Školská psychologička Gabriela Herényiová: Mladí nie sú zvyknutí riešiť veci sami
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Čo by sa dnešná mladá generácia mohla naučiť od generácií svojich rodičov a starých rodičov? Ktoré vlastnosti alebo sociálne zručnosti im podľa vás chýbajú?

​Myslím si, že hlavne vedieť počúvať a komunikovať. Sú veľmi rýchli, chcú mať všetko hneď a aj pri komunikácii prostredníctvom sociálnych sietí používajú rôzne skratky. Akoby ani nemali čas počúvať starších, aj keď majú pocit, že ich neustále opravujú.

Myslím si, že tejto mladej generácii chýba pokora, istá úcta k tomu, že ňou sa nezačal svet. Lebo je to práve generácia, ktorá má pocit, že je stredobodom vesmíru. Keby bola len trošku ochotná vypočuť si aj názory druhých, a nielen tú svoju pravdu.

Môže to byť spôsobené tým, že narastá v poslednom období takzvaný kult dieťaťa?

Presne tým, že sme dieťa postavili na piedestál a ono si nemá kedy a ako dokázať, že niečo zvládne samo. Všetko sa zaň snažia robiť rodičia a uľahčujú mu cestičku, ako sa len dá. Často sa stretávam s názorom rodičov, že „keď bude veľký, on sa ešte napracuje“. Ale my musíme dieťa pripravovať na život od útleho detstva, aby verilo vo vlastné schopnosti. A nie že to rodič zaň vykoná alebo zariadi.

Máte teda pocit, že je mladá generácia málo odolná proti stresu, ťažkostiam a zlyhaniu?

Mladí nie sú pripravení zvládať záťaž a stresové situácie, takže sa často zosypú hneď pri prvej prekážke. Lebo rodič sa im snaží prekážku odstrániť alebo podliezť alebo nejakým spôsobom preskočiť, no nie prekonať. A to je práve spôsob takzvanej liberálnej výchovy, ktorá teraz existuje, že pre deti sme ochotní urobiť úplne všetko. No neuvedomujeme si, ako im ubližujeme v ďalšom reálnom živote.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk