Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2020, 00:00

Ja som čierny, kto je viac? Belošský rasizmus nie je jediný problém USA. Černošský má tiež svoj príbeh

  • Niektorí afroamerickí (dnes by sme asi mali povedať "black") aktivisti poukazovali na trpké dôsledky asimilácie.
  • Veď európski Židia sa asimilovali, a aj tak skončili v plynových komorách.
  • Bezpečie im poskytol až na etnickom základe založený štát Izrael.
  • Áno, frustrácia Afroameričanov vedie k radikalizácii, často dokonca spojenej s extrémnou formou politického islamu.
  • Paradoxným dôsledkom túžby po separácii však napríklad bolo, že černošskí rasisti z Národa islamu príležitostne spolupracovali s Ku-klux-klanom.
Ja som čierny, kto je viac? Belošský rasizmus nie je jediný problém USA. Černošský má tiež svoj príbeh
Zdroj: Reuters

"Všetci negri v Amerike sú nahnevaní. A ja som ten najnahnevanejší. Bieli Američania by mali byť radi, že černochov mobilizuje Martin Luther King. Pretože ak King neuspeje, omnoho radikálnejšie sily čakajú, že prevezmú iniciatívu."

Tieto slová, ktoré desili bielu Ameriku, prednášal v prvej polovici 60. rokov 20. storočia Malcolm X, hovorca radikálneho hnutia Národ islamu (Nation of Islam). Toto hnutie hlásalo rasistické učenie o černošskej nadradenosti a svojho času sa pohrával aj so separatistickou myšlienkou založenia nezávislého černošského štátu na území USA.

Táto temnejšia tvár afroamerického aktivizmu je dodnes prítomná, akokoľvek samotný Národ islamu pod súčasným vedením Louisa Farrakhana rasistickú ideológiu vymietol a ani separatizmus nepovažuje za prioritnú časť programu, hoci ho nevylučuje.

Počet členov Národa islamu sa dnes v Amerike odhaduje na 20 až 50-tisíc, teda takmer toľko, koľko ich bolo v rámci útvarov v dobe svojej najväčšej mediálnej "slávy" v 50. a 60. rokoch. Avšak, ako ukázali davy ľudí, ktoré sa zúčastnili pohrebu Malcolma X v newyorskom Harleme (1965), vplyv hnutia vždy siahal ďaleko za množinu jeho formálnych členov.

Od segregácie k separácii

Národ islamu sa zrodil a silnel v reakcii na pretrvávajúcu segregáciu a diskrimináciu amerických černochov. Dnes sa vyjadruje k pálčivým problémom a časť afroamerickej komunity ho počúva.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.