Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2020, 00:00

Keď ho zvolíš, nechoď domov! Ako politika rozdeľuje vzťahy?

  • Niekde sa rodinní príslušníci hádajú, inde rozbíjajú nábytok, ďalší spolu nemôžu žiť a rozchádzajú sa.
  • Nejde totiž len o politiku. Od nej sa odvíjajú názory vlastne na všetko.
  • Ako to teda vlastne funguje vo vzťahoch a v rodinách a kedy je rozumnejšie do týchto oblastí vôbec nezachádzať?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Keď ho zvolíš, nechoď domov! Ako politika rozdeľuje vzťahy?
Zdroj: Pixabay

Martin mal nedávno tridsaťpäť. Hoci už mal niekoľko vážnych vzťahov, doteraz sa neusadil. Možno aj preto, že má veľmi svojrázny prístup k vyberaniu partnerky. Než dotyčná vôbec dostane šancu stať sa jeho vyvolenou, musí prejsť testom. Testom politickej orientácie.

​Tento náš Martin je presvedčený volič pravice a konzervatívec. Len čo sa dievča, o ktoré by mal záujem, prejaví v jeho „vstupnom teste“ ako progresívna liberálka, ide okamžite z kola von. Pripadá vám to šialené?

Martin však touto metódou len predchádza tomu, čo politika a rôzne svetonázory môžu s ľudskými vzťahmi hravo robiť – rozdeľovať a ničiť ich. Mať inú politickú orientáciu ako partner neznamená len to, že pri voľbách hodím do urny iný lístok než on. Také jednoduché to nie je.

Strana, ktorú volím, predsa vyjadruje nejaký súbor názorov, postojov a postupov pri riešení rôznych situácií, iný prístup k vzdelaniu, zarábaniu peňazí, plateniu daní alebo výchove detí. Môže teda vôbec žiť v dlhom a šťastnom vzťahu ľavičiar s pravičiarom?

Ja sama si to neviem predstaviť. Odlišné partnerove názory na politiku by som asi nezvládla. Pýtala som sa vo svojom okolí a ukázalo sa, že časť mojich známych sa zhoduje: rozdielna politická orientácia v páre je neprekonateľnou prekážkou.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk