Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2020, 15:06

Zomrel jeden z tvorcov počítačovej myši. Bohatstvo mu však vynález nepriniesol

Stal sa aj prvým človekom, ktorý tento prototyp aj použil.

Zomrel jeden z tvorcov počítačovej myši. Bohatstvo mu však vynález nepriniesol
Zdroj: Wikimedia/Marcin Wichary

Vo veku 91 rokov zomrel Bill English, ktorý v roku 1963 vytvoril podľa návrhu svojho kolegu Douga Engelbarta počítačovú myš a ako prvý na svete ju použil. S odvolaním sa na oznámenie jeho manželky Roberty o tom informoval server BBC. English, celým menom William Kirk English, zomrel už 26. júla na respiračné zlyhanie.

English vyštudoval elektrotechniku ​​na Kentucky univerzite. Prototyp myši vytvoril pre Engelbartov vedecký projekt, a stal sa aj prvým človekom, ktorý tento prototyp aj použil. Jeho prvá verzia sa dnešnej myši príliš nepodobala.

Zdroj: Wikimedia/SRI International

​Bola to drevený tehlička s jedným tlačidlom a v spodnej časti boli dve kolmé kolieska, vďaka ktorým sa myš mohla pohybovať dopredu, dozadu a do strán. Neskôr English nahradil kolieska guličkou.

Verejne bola myš prvýkrát predstavená v roku 1968, bežne sa ale začala používať až o 20 rokov neskôr, keď zdomácneli osobné počítače. Názov myš podľa jednej z verzií vznikol podľa kábla, ktorý zo zariadenia vychádzal a vyzeral ako chvostík.

Iné verzie hovoria o tom, že v tej dobe sa kurzoru hovorilo mačka a vyzeralo to, že prenasleduje pohyby nového zariadenia. Ani English ani Engelbart si nemohli spomenúť, kto rozhodol, že sa zariadenie bude volať myš, ani presne prečo.

V prvej verzii ju vraj nazývali hnedá skrinka s tlačidlami, to sa ale neujalo a bolo jasné, že bude potrebné nájsť krátky a jasný názov. English bol ocenený tiež za vytvorenie systému grafického užívateľského prostredia pre stolové počítače, ktoré používajú takmer všetky moderné počítače.

Engelbart zomrel v roku 2013, keď mal 88 rokov. Ani Engelbart ani English na vynáleze myši nezbohatli. Patent vlastnil Engelbartov zamestnávateľ a práva na duševné vlastníctvo vypršali v roku 1987, teda predtým, ako sa myš stala jedným z najbežnejších technologických zariadení.

Ticketportal.sk