Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2020, 00:00

Miloš Forman bol frajer, prezradil nevlastný syn slávneho režiséra Radim Kratochvíl

  • Miloš Forman mu hovoril Bob, „skorosyn“, niekedy tiež „anošika“ – čo mal byť opak „nešiku“.
  • Radim Kratochvíl, syn Formanovej exmanželky Věry Křesadlovej a dramaturga Jana V. Kratochvíla, o Milošovi Formanovi nedávno vydal knihu Ecce homo Forman.
  • V nej okrem osobných zážitkov zhromaždil aj spomienky Formanových priateľov a blízkych spolupracovníkov vrátane Jiřího Menzela či Michaela Douglasa, to všetko doplnil množstvom dosiaľ neznámych fotografií.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Miloš Forman bol frajer, prezradil nevlastný syn slávneho režiséra Radim Kratochvíl
Zdroj: MAFRA/Michal Sváček

Čo sa vám vybaví ako prvé pri spomienke na Miloša Formana?

Hlboký hlas. Bicykel, dobré reštaurácie, televízny kanál CNN, cigara, mariáš... Výnimočný čas a výnimočné zážitky s človekom, s ktorým vás baví byť.

Keď ste sa narodili, bol už v Amerike. Čo sa o ňom u vás doma hovorilo?

To súviselo s rôznymi tajomnými predmetmi, ktoré som doma nachádzal. Fajka, cena zo zahraničného festivalu, čiapky, mapa Paríža na celú stenu. Miloš bol skrátka akási tajomná entita, o ktorej sa u nás vždy hovorilo s rešpektom, ale bola ďaleko, až v Amerike.

Ako chlapec som bol zvedavý, kto to vlastne je. Lenže jediným kontaktom vtedy boli telefonáty na účet volaného – na Vianoce, na Silvestra. To bolo vždy niečo výnimočné, slávnostné.

Spomeniete si na svoje úplne prvé stretnutie s ním?

Jedno z úplne prvých prebehlo ešte v hlbokom komunizme. V roku 1983 sa v Prahe nakrúcal Amadeus. To som mal šesť rokov, takže je to skôr len obraz. Pamätám si žeriav na rohu Stavovského divadla a na ňom kameramana Miroslava Ondříčka.

Miloš sa tam niekde tiež pohyboval. Skutočne sme sa však stretli až po revolúcii, v roku 1990, keď ma moji bratia Petr a Matěj pribrali na výlet s Milošom na bicykloch. Začínalo sa v Nemecku, niekde pri Bambergu.

Tá cesta sa však nakoniec stala pamätnou, pretože sme došli do Paríža a z Paríža sa vydali na filmový festival do Karlových Varov. Pri Verdune sa k nám pripojil Milošov dobrý kamarát a spolupracovník, kostýmový návrhár, maliar Theodor Pištěk.

Chcete povedať, že ste takú diaľku najazdili na bicykloch? Forman ma takmer šesťdesiat ...

Nešli sme, samozrejme, úplne celú trasu na bicykloch, mali sme sprievodné vozidlo. Ale niekoľko stoviek kilometrov sme našliapali. Miloš bol v skvelej forme. A náš príchod v prvom slobodnom roku po Novembri na festival vo Varoch sa stal legendárnym.

To muselo byť privítanie ...

No práve. Vítal nás zástup ľudí s českými i americkými vlajočkami. A ja som sa tak hnal, že som vošiel do cieľovej rovinky prvý. Až ma museli upozorniť, že by bolo slušné zaradiť sa až za „starších pánov“, čo som potom urobil. Z toho príchodu existuje video, o všetkom mám dôkaz.

Režisér a scenárista Ivan Passer vo vašej knihe spomína, že Forman bol súťaživý vo všetkom, čo kedy robil, nech to bolo plávanie alebo futbal. Takže išiel aj na cyklovýlete vždy vpredu?

Miloš bol vždy samozrejmým vodcom výpravy. Vždy išiel prvý.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk