Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2020, 10:55 Aktualizované dňa 03.08.2020 o 11:59

Vo veku 83 rokov zomrel severoírsky nobelista John Hume

John Hume dostal v roku 1998 Nobelovu cenu za mier.

Vo veku 83 rokov zomrel severoírsky nobelista John Hume
Zdroj: Reuters

Vo veku 83 rokov zomrel známy severoírsky politik John Hume, držiteľ Nobelovej ceny za mier z roku 1998, ktorú mu udelili za účasť na severoírskom mierovom procese. John Hume posledné roky trpel demenciou. O jeho úmrtí s odvolaním sa na vyhlásenie jeho rodiny informovala britská televízna stanica BBC.

John Hume zomrel v pondelok v skorých ranných hodinách v opatrovateľskom domove v severoírskom meste Londonderry. Hume, ktorý bol považovaný za jednu z najdôležitejších severoírskych politických osobností, získal v roku 1998 Nobelovú cenu za mier za účasť na severoírskom mierovom procese, ktorý ukončil dlhoročný ozbrojený konflikt.

Z učiteľa politik

Túto cenu zdieľal spoločne s Davidom Trimblom, vtedajším lídrom Ulsterskej unionistickej strany (UUP). Hume bol bývalým učiteľom a do povedomia verejnosti sa dostal v roku 1968 počas svojho pôsobenia v Hnutí za občianske práva, ktoré kritizovalo nerovnosť a diskrimináciu v Severnom Írsku.

V roku 1970 bol jedným zo zakladajúcich členov Sociálnodemokratickej a labouristickej strany (SDLP). Túto stranu viedol od roku 1979 do novembra 2001. "Smrť Johna Hume znamená pre Írsko stratu najvýznamnejšej politickej osobnosti 20. storočia," reagoval vodca SDLP Colum Eastwood.

Hume, ktorý zomrel v opatrovateľskom dome v Londonderry, v posledných rokoch trpel demenciou. "Radi by sme vyjadrili čo najväčšiu a najsrdečnejšiu vďaku zamestnancom opatrovateľského domu Owen Mor v Derry. Starostlivosť, ktorú Johnovi poskytovali v posledných mesiacoch jeho života, bola výnimočná," uviedla vo svojom vyhlásení Humeova rodina.

Najvýznamnejšia postava írskych dejín

John Hume bol vždy považovaný za jednu z najdôležitejších osobností moderného vývoja politiky Severného Írska. V roku 2010 bol vo verejnej ankete Najväčší Íri zvolený najvýznamnejšou postavou írskych dejín.

Spolu s Davidom Trimblem sa ako hlavní iniciátori mierového procesu v Severnom Írsku zaslúžili o ukončenie takmer tridsaťročného sektárskeho konfliktu v Ulsteri. Zakladateľ a dlhoročný vodca Sociálnodemokratickej a labouristickej strany (SDLP) Hume bol kľúčovou postavou mierových rozhovorov.

Ako vodca najsilnejšej katolíckej, teda proírskej strany mal podiel na zastavení násilia zo strany Írskej republikánskej armády (IRA) a na zapojení strany Sinn Féin, označovanej za politické krídlo IRA, do mierových rozhovorov.

Podpis mierovej dohody o Severnom Írsku, kde od roku 1969 zomrelo pri násilnostiach 3 500 ľudí, bol v roku 1998 vyvrcholením jeho politickej kariéry.

Ticketportal.sk