Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2020, 00:00

Generálny riaditeľ Slovenského národného múzea: Pamiatky si môžu na seba zarobiť

  • Šéfuje inštitúcii, ktorej korona pomohla viac rozbehnúť online život.
  • Zároveň ju však môže svojimi dosahmi stiahnuť do poriadneho mínusu.
  • Aké budú straty Slovenského národného múzea, ak Slováci zostanú doma aj počas leta, a ako veľmi majú radi naše hrady a zámky cudzinci?
  • Kedy bude konečne otvorená Krásna Hôrka a kde je hranica medzi modernou a tradíciami?
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha  k Hospodárskym novinám.
Generálny riaditeľ Slovenského národného múzea: Pamiatky si môžu na seba zarobiť
Zdroj: Pavol Funtál

Nad vchodom do hlavnej budovy visí baner s výzvou „Pošlime natrvalo koronu do múzea“ a samotné logo je prekryté rúškom. Niečo mi hovorí, že vás toto obdobie hlboko zasiahlo. Mýlim sa?

Bolo to rozhodne zaujímavé obdobie. Keď sme 10. marca Slovenské národné múzeum zatvorili, a nielen túto budovu, ale všetkých 61 expozícií, prešli sme do útlmového štádia. Ale len pre verejnosť.

​Samozrejme, veľká časť zamestnancov, ktorí pôsobili ako lektori či dozorcovia, zostala doma, no mnohí iní aj doma usilovne pracovali. A musím povedať, že niektoré veci sa pohli dopredu. Využili sme čas, keď sme boli pre verejnosť zatvorení, produktívne.

Napríklad sa urobila nová pokladnica na Bratislavskom hrade, upratovalo sa, ošetrovali sa parky v Bojniciach, Betliari, Dolnej Krupej, skrátka tie dve mesiace boli veľmi aktívne. A tiež sme prešli do online sveta.

Predpokladám, že online ste fungovali aj predtým, tak kde nastal posun?

Urýchlili sme niektoré projekty, ktoré sme plánovali, ako blog alebo virtuálne výstavy. Mnohé z nich sa už pripravovali dávnejšie, lebo takáto vec sa nedá zrealizovať a spustiť za mesiac, ale rozhodne sa v čase korony zrýchlili.

Ale najmä blog sa naozaj rozbehol a na sociálnych sieťach bol život v tomto období omnoho „živší“. No a keďže národné múzeum je taká malá developerská firma, má množstvo stavieb, na ktorých sa pracuje.

Napríklad?

Sme pred kolaudáciou kanalizácie na Modrom Kameni, pred troma týždňami sme otvárali park v Dolnej Strehovej, prebiehajú práce na obnove Spišského hradu, predstavebné práce na Krásnej Hôrke, nesmiem zabudnúť na úpravu areálu našich dvoch skanzenov v Martine a vo Svidníku, rovnako sa upravovali parky v Bojniciach, v Dolnej Krupej či v Betliari.

Tam, aby toho nebolo málo, nám ešte v zime veterná smršť vyvrátila niekoľko stromov, takže tie sa tiež ešte odstraňovali. Plus plynulo pokračovali projektantské práce na Krásnej Hôrke.

Čakali sme aj na územné rozhodnutie obce Krásnohorské Podhradie, aby sme vedeli pripraviť projekty na stavebné povolenie. Žiaľ, chybou obce sa to omešká, celý proces sa musí opakovať.

Takže nebolo to tak, že by ste ako mnohí ľudia trochu spomalili?

Verejnosť vníma múzeum najmä cez otváracie hodiny a návštevy, tieto časti boli v úplnom útlme.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk