Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2020, 10:33

Čiernu modelku má fotiť čierny fotograf. Vogue čelí masívnej kritike

Medzi kritikmi bola aj editorka z The New York Times.

Čiernu modelku má fotiť čierny fotograf. Vogue čelí masívnej kritike
Zdroj: TASR/AP

Americký časopis Vogue si vybral ako hlavnú hviezdu pre svoje augustové číslo úspešnú gymnastku Simone Bilesovú, čo však nepotešilo niektorých jej fanúšikov. Na sociálnej sieti Twitter kritizovali redakciu a slávnu fotografku Annie Leibovitzovú za uverejnené snímky černošskej športovkyne, ktoré vraj nie sú dobre technicky zvládnuté.

Viacero komentátorov naznačovalo, že snímky by boli živšie, keby Vogue na ich vyhotovenie najal černošského fotografa. Medzi kritikmi bola aj editorka fotografickej redakcie denníka The New York Times Morrigan McCarthyová.

"Simone Bilesovú milujem a som nadšená, že je na obálke, ale tieto fotky mi vadia. Vadí mi farebnosť, vadí mi, nakoľko sú predvídateľné... a vadí mi aj to, že sa Vogue neobťažoval najať černošského fotografa," napísala.

Podobné stanovisko vyjadrovali aj ďalší komentátori, ktorí kritizovali aj "zlé nasvietenie" a snímky od Leibovitzovej porovnávali s fotografiami černošských osobností od iných autorov. Leibovitzová je pritom nesmierne skúsenou fotografkou, ktorá počas svojej bohatej kariéry vytvorila portréty celebrít od Johna Lennona s Yoko Ono cez britskú kráľovnú Alžbetu II. až po tenistku Serenu Williamsovú.

Jej kontroverzné snímky Bilesovej sú súčasťou obsiahleho profilu, ktorý sa venuje aj kauze bývalého lekára americkej gymnastickej reprezentácie Larryho Nassara. Toho obvinili stovky gymnastiek zo sexuálneho obťažovania a medzi jeho obeťami bola aj Bilesová.

Nassar bol v roku 2018 za sexuálne zločiny odsúdený a za mrežami pravdepodobne strávi zvyšok života.