Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2020, 15:00

Will Smith: Policajti ma opakovane nazývali negrom. Biele deti boli nadšené, mne búšilo srdce

Herec a hudobník sa rozhovoril o svojom dospievaní vo Filadelfii.

Will Smith: Policajti ma opakovane nazývali negrom. Biele deti boli nadšené, mne búšilo srdce
Zdroj: Reuters

Will Smith (51) povedal, že vraj opakovane zažil rasistické slovné útoky a narážky zo strany polície. "Policajti vo Filadelfii ma pri rôznych príležitostiach najmenej desaťkrát nazvali negrom. Často ma na ulici bezdôvodne zastavovali a kontrolovali. Takže veľmi dobre viem, aké to je byť ohrozovaný políciou. Takto sa jednoducho niektorí ľudia správajú k menšinám," povedal Will Smith v podcaste On 1 s americkou advokátkou a politickou komentátorkou Angelou Ryeovou.

Herec vyrastal v pennsylvánskej Filadefii v čase, keď mestu železnou rukou vládol tamojší starosta Frank Rizzo, pôvodne policajný komisár, uvádza iDnes.cz. Na začiatku júna tohto roka sa vzbúrenci pokúsili zvrhnúť a zapáliť jeho sochu, mesto ju neskôr nechalo samo odstrániť.

Rozhovor si môžete pozrieť vo videu:

"Medzi bielymi a čiernymi deťmi a ich vnímaním polície bol naozaj veľký rozdiel. Kým biele deti zo súkromných katolíckych škôl boli nadšené, kedykoľvek sa policajti niekde ukázali, moje srdce začalo vždy biť ako o závod," spomína Smith.

"Ľudia, ktorí v takom prostredí nevyrastali, to nikdy nedokážu úplne pochopiť. Ťažko sa vysvetľuje, aké to je žiť na území niekoho iného, ​​kam podľa mnohých nepatríte," hovorí herec.

Momentálne sú podľa Smitha Afroameričania v situácii, ktorá tu ešte nikdy nebola. "Celý svet sa za nás postavil, ponúkol pomocnú ruku a povedal nám, že o nás vie a počúva nás. To sa černochom nikdy predtým nestalo," dodal Smith k hnutiu Black Lives Matter (Na černošských životoch záleží).

Ticketportal.sk