Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2020, 00:00

Režisér, textár a herec Zdeněk Svěrák: Ak máš starosti, začni niečo robiť

  • Ako sa zrodili dnes už legendárne piesne Holubí dům alebo Severní vítr z kultovej komédie Vrchní, prchni?
  • A tiež ďalšie melódie a texty, ktoré si spieva už niekoľko generácií aj na Slovensku? Mnohé z nich sú spojené so zaujímavými príbehmi a ľuďmi.
  • Zdeněk Svěrák sa počas nútenej pauzy spôsobenej koronakrízou rozhovoril aj o nich.
Režisér, textár a herec Zdeněk Svěrák: Ak máš starosti, začni niečo robiť
Zdroj: Profimedia

Nedávno znela Českom jedna vaša známa pieseň. Niekto jej hovorí Není nutno, iný Vadí, nevadí. Ako sa vlastne správne volá?

K tejto pesničke som si poznamenal, že na ochrannom zväze autorskom som ju ohlásil 23. marca 1984, a to pod názvom Vadí, nevadí. Ako sa neskôr ukázalo, nebola to najšťastnejšia voľba.

Prečo, prosím vás?

Všeobecne je najlepšie, keď názov vychádza z úvodných slov. Niekedy sa to nehodí, inokedy vás k názvu zvedie refrén, ale chytiť sa nápevu je z hľadiska zapamätateľnosti najlogickejšie. To nám pri tejto pesničke potvrdili ľudia, keď si ju sami premenovali na Není nutno. A pretože sa to stále plietlo, nakoniec sme požiadali o jej oficiálnej premenovanie.

Kedy a ako sa pesnička Není nutno zrodila?

Keď ma režisér Oldřich Lipský požiadal o scenár k filmu Traja veteráni, narazil som v tejto Werichovej rozprávke na popevok jedného z piadimužíkov. Začína sa slovami:

Len sám sa pozerám,
ako sám si spievam,
ako sám na seba sa rád usmievam.
A ak mám prácu,
mám aj zábavu.

Mne však pripadalo, že na ústrednú pesničku celého filmu je to málo. A mal som tú drzosť vymyslieť si iný text. No aby som Jana Wericha, svojho guru, úplne neobišiel, prečítal som si komédie Osvobozeného divadla. A v hre Caesar som našiel scénu z antického chrámu, kde je šero, tma a strašidelne a Werich ako Papullus hovorí: „Pekné to tu majú, trošku málo svetla. Napokon – nech je trošku smutno, len keď je veselo.“ A vtedy mi napadlo, že z toho by sa pesnička urobiť dala.

Ako to pokračovalo?

Hudba bola zverená Jaroslavovi Uhlířovi, ktorý má ako čarovný melodik ten dar, že jeho skladby vám okamžite vojdú do ucha. Takže je to hlavne jeho zásluha, že sa Není nutno tak zapáčila.

Keď ste si ju po nahraní púšťali, tešili ste sa, že máte istý hit?

To nikdy dopredu netušíte, to záleží na poslucháčoch. A na rádiách. Keď si niektoré rádio zmyslí, že ju bude vysielať často, pesnička sa stane známou. A keď si to nezmyslí, tak zapadne.

Tiež jej však môže veľmi pomôcť, keď zaznie vo filme.

Samozrejme. Pesnička z obľúbeného filmu, ak je vydarená, vstúpi do povedomia rýchlo – ako Severní vítr z Vrchný, prchni, alebo Ani k stáru z filme Vratné lahve.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.