Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2020, 00:00

Katarína II., Mária Terézia alebo Alžbeta I. Panovníčky, ktoré nikdy vládnuť nemali

Za ich slávou stáli mnohé útrapy.

Katarína II., Mária Terézia alebo Alžbeta I. Panovníčky, ktoré nikdy vládnuť nemali
Zdroj: Wikimedia Commons

Aj keď na prvý pohľad pôsobili ako krehké dámy, svojimi vladárskymi schopnosťami, múdrosťou a niekedy aj láskavosťou predčili nejedného muža. Vrátane toho svojho.

Katarína II. Veľká

Narodila sa roku 1729 ako Sofia Frederika Augusta v jednom z malých nemeckých kniežatstiev a zrejme by o nej nikdy nikto nepočul, keby si ju ruská cárovná Alžbeta I. Petrovna nevybrala ako manželku pre svojho synovca Petra, ktorého určila ako svojho nástupcu.

Pätnásťročná Sofia si veľmi dobre uvedomovala, čo pre ňu svadba s Petrom môže znamenať a začala na sebe tvrdo pracovať. Naučila sa všetko, čo sa od nej žiadalo, konvertovala k pravoslávnej cirkvi a prijala meno Katarína Alexejevna.

Jej začiatky v Rusku však neboli ľahké. Aj keď sa po svadbe s Petrom III. stala veľkokňažnou, manželstvo zostávalo dlho bezdetné, a tak jej postavenie na dvore bol neisté. S manželom si nerozumela, bol infantilný a slabošský a za reč nestáli ani jeho výkony na milostnom poli, Peter totiž trpel fimózou (zúženie predkožky), a tak spolu manželia začali intímne žiť až sedem rokov po svadbe, keď sa cár podrobil operácii.

Deväť rokov po sobáši Katarína konečne porodila syna Pavla (Peter ale pravdepodobne jeho otcom nebol) a jej postavenie sa zásadne zmenilo, napriek tomu sa cárovná Alžbeta snažila úplne ju izolovať od politiky. Petrova manželka si však našla cesty, ako nadviazať dôležité kontakty a keď v roku 1761 Alžbeta zomrela, vycítila veľkú šancu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk