Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2020, 00:00

Socializmus si idealizujú aj mladí, odkazuje odborník

Prečítajte si rozhovor s Petrom Zajacom, literárnym vedcom a editorom projektu Socializmus: realita namiesto mýtov.

Socializmus si idealizujú aj mladí, odkazuje odborník
Zdroj: TASR/Vladimír Benko

Aká motivácia stála na začiatku projektu?

Konzervatívny inštitút mal záujem venovať sa problému mýtov o socializme a získal na to podporu z Templetonovej nadácie. Potom sme rozmýšľali, ako tú tému uchopiť inovatívne.

​Tak sme urobili dve veci. Po prvé, rozhodli sme sa venovať ekonomickým mýtom o socializme, čo bolo prirodzené, lebo môj spolueditor a vedúci projektu Peter Gonda je ekonóm a pokiaľ mi je známe, touto témou sa doteraz nikto nezaoberal, dokonca si myslím, že ani v iných krajinách.

A po druhé, keď sme dodatočne zistili, že jadro ekonomických a spoločenských mýtov je spoločné, spracovali sme postupne aj tie. Takto sme dosiahli komplexný pohľad na socialistické mýty a mýty o socializme.

Doteraz sa u nás mýty vôbec neskúmali?

Ale áno, viackrát, existuje o tom aj viacero publikácií, napríklad Mýty naše slovenské či Slovenský mýtus, ale tie sa socializmu venovali okrajovo, viac, aj keď nie špecifickej otázke mýtov, sa mu venovali publikácie Alexandry Kusej a Zory Rusinovej o socialistickom realizme, ale na mýty o socializme sa zameral aj René Bílik v publikácii Duch na reťazi.

Doteraz nikdy sa však nerobili sociologické výskumy, ako vnímajú ľudia mýty o  socializme dnes. My sme takýto prieskum urobili v spolupráci s agentúrou Focus ako prví v roku 2018.

Položili sme v ňom ľuďom otázky typu, ako dnes vnímajú životnú úroveň pred rokom 1989, otvorenosť, respektíve uzavretosť komunistického režimu, rovnosť, zdravotnú starostlivosť...

A dostali sme veľmi zaujímavé odpovede.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.