Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2020, 00:00

Radiť ľuďom, aby počas pandémie sedeli doma, bola chyba, hovorí popredný chirurg Pavel Pafko

  • Zdôrazňuje, že nie je žiadny king, ani sa nepovažuje za mimoriadne talentovaného.
  • Pavel Pafko vraj len pracoval viac než ostatní.
  • Tento uznávaný chirurg, ktorý ako prvý v Česku transplantoval pacientovi pľúca, v osemdesiatich rokoch stále pracuje, jazdí na bicykli aj na kajaku a prednáša o šťastí.
Radiť ľuďom, aby počas pandémie sedeli doma, bola chyba, hovorí popredný chirurg Pavel Pafko
Zdroj: David Neff, MAFRA

Pán profesor, ako vnímate tú guľatú číslovkou na pomyselnej narodeninovej torte (narodeniny 3. júla, pozn.red.)?

Poznám biológiu, a tak chápem, že som v záverečnej fáze života, avšak všetko je relatívne. Keď som bol mladý a priviezli nám do nemocnice 90-ročného pacienta, divili sme sa, že niekto taký ešte žije. Dnes to nie je žiadna rarita, deväťdesiatnikov ošetrujeme veľa.

Zaznamenala som, že ste pred pár dňami opäť nechýbali na tradičnej charitatívnej cyklotour v prospech onkologicky chorých detí.

Áno, ešte stále beží. Má jedenásť etáp, každá meria okolo sto kilometrov a ja som absolvoval tri. Pre človeka, ktorý bicykluje od základnej školy, to zase tak veľa nie je. Len sa musíte zmieriť s tým, že v osemdesiatich vás tridsiati predbehú, aj keď nie všetci. A možno vás predbehne aj trénovaná žena.

V televíznom programe Na plavárni ste pred rokmi povedali Markovi Ebenovi, že si starobu predstavujete v prírode. Vy však stále pracujete. Napĺňa sa tá predstava?

Snažím sa o to. Keď vypukla koronvírusová pandémia, bola úplná chyba hovoriť ľuďom, aby sedeli doma.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk