Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 10:35

Medzi najvýraznejšími mladými talentmi Európy je Slovák. Reprezentovať nás bude na známom festivale

Karlovarský filmový festival zaradil slovenského režiséra Matúša Ryšana medzi najvýraznejšie mladé talenty Európy.

Medzi najvýraznejšími mladými talentmi Európy je Slovák. Reprezentovať nás bude na známom festivale
Zdroj: FTF VŠMU

Medzinárodný filmový Karlovy Vary v spolupráci s iniciatívou European Film Promotion (EFP)  pripravil tento rok program EFP FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema, v ktorom predstaví desať študentských filmov európskych tvorcov a tvorkýň. Zastúpenie vo výbere bude mať aj Slovensko, reprezentovať ho bude snímka Pre čisté svedomie režiséra Matúša Ryšana.

Festival prebehne v rámci online programu v dňoch 29. júna – 8. júla 2020 a čiastočne bude nadväzovať na akcie pre filmových profesionálov, ktoré festival organizuje v rámci platformy Eastern Promises.

Pre čisté svedomie

„Je to pre mňa obrovská česť, byť súčasťou tohoto prestížneho výberu, a zároveň stáť po boku enormne talentovaných slovenských režisérov, ktorí sa v ňom posledné roky pravidelne objavujú. Fakt, že naše domáce filmy si v zahraničí každým rokom, budujú väčšiu a väčšiu atraktivitu, mi robí nesmiernu radosť,“ hovorí Matúš Ryšan, čerstvý absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Jeho absolventský film rozpráva príbeh mladej ženy, ktorá sa rozhodne upozorniť políciu na finančné nezrovnalosti ministerstva, na ktorom je zamestnaná. Za svoju snahu dosiahnuť spravodlivosť však zaplatí príliš vysokú cenu.

Trailer k slovenskej snímke si pozrite vo videu:

Out of Pure Conscience / Pre čisté svedomie (trailer) from FTF VŠMU on Vimeo.

Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary je jednou z tohtoročných obetí pandémie koronavírusu na poli kultúrnych podujatí. Jeho 55. ročník sa v českom kúpeľnom meste v roku 2020 neuskutoční, filmoví diváci a diváčky sa naň môžu tešiť budúci rok.

Festival prostredníctvom sekcie Future Frames ponúka vo svojom programe priestor desiatim mladým talentom každý rok, tentoraz však namiesto štandardnej spätnej väzby od festivalového publika, dostanú tvorcovia a tvorkyne odozvu od filmových profesionálov a novinárov.

Čakajú ich online tréningy, prezentácie a stretnutia so skúsenými filmármi, distribútormi či festivalovými organizátormi. Podľa Sonje Heinen, výkonnej riaditeľky EFP, tak dostanú unikátnu príležitosť lepšie pochopiť zákonitosti profesionálneho filmového priemyslu.

Zoznam filmov šiesteho ročníka programu EFP FUTURE FRAMES – Generation NEXT od European Cinema:

  • Česká republika: Adam Martinec, Anatómia českého popoludnia
  • Dánsko: Kristian Håskjold Krokodílie slzy
  • Island: Brúsi Ólason Dalia
  • Nemecko: Constanze Klaue LYCHEN 92
  • Poľsko: Tadeusz Łysiak Šaty
  • Rakúsko: Rosa Friedrich Palmy
  • Grécko: Dimitri Tsakaleas a Lida Varzioti Víkend smutného dievčaťa
  • Slovenská republika: Matúš Ryšan Pre čisté svedomie
  • Španielsko: Juno Álvarez, Yaiza de Lamo, Maria Lorente a Mariona Vázquez DIYSEX
  • Švédsko: Amanda Adele Björk Rozpojení

Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk