Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2020, 00:00

Právnička Katarína Fedorová: Keď robíte veci na kolene, veľa sa naučíte

  • Pôvodne chcela len pomôcť mame riešiť problémy jej pacientov, dnes vedie združenie, ktoré ponúka bezplatné poradenstvo (nielen) onkologickým pacientom.
  • Katarína Fedorová prednáša na univerzite aj lekárom na Slovensku i v zahraničí.
  • Napriek tomu, že denne čelí smutným príbehom, pri stretnutí vás prekvapí racionálnym pohľadom na slovenské zdravotníctvo, srdečným smiechom a občas drsným humorom, ktorý sa pretavil aj do jej čerstvého románu z lekárskeho prostredia.
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Právnička Katarína Fedorová: Keď robíte veci na kolene, veľa sa naučíte
Zdroj: Archív Kataríny Fedorovej

Obaja vaši rodičia sú lekári, vy sama sa venujete medicínskemu právu. Ako ste prežívali obdobie od vypuknutia epidémie koronavírusu až po uvoľňovanie v posledných týždňoch?

​Keďže rodičia sú už v dôchodkovom veku, spočiatku som sa o nich bála. Najmä o mamu, lebo teraz robí časť hematológiu, časť internú a časť všeobecné lekárstvo. A ako prichádzali správy z Talianska, že najzasiahnutejší sú starší občania a ešte aj lekári, tak strach bol veľký, lebo na začiatku nemali ochranné pomôcky.

O otca som sa, samozrejme, tiež bála, lebo má astmu a chodí slúžiť aj na pľúcne ARO, takže riziká sa znásobovali. Vždy však mal veľmi odhodlaný postoj k zachraňovaniu životov, myslím, že by išiel do služby, aj keby mlel z posledného (smiech). Myslím však, že sme všetci šťastní, že to u nás prebehlo takto mierne.

Toto obdobie akoby ešte viac odkrylo stav nášho zdravotníctva. Vnímali ste to?

Musím sa priznať, že som stav nášho zdravotníctva vnímala ako odkrytý už veľmi dlho. No je pravda, že problémy, ktoré v zdravotníctve vždy boli, akoby ešte viac vystúpili do popredia.

Keď sa napríklad protekčne vybavila hospitalizácia napriek všetkým pravidlám, tak to možno ľudia vnímali citlivejšie. Mali sme prípady, keď niektorí lekári nechceli ísť do práce a niektorí boli, naopak, veľmi odhodlaní. Čiže všetko, čo sa tu deje normálne, sa dialo aj počas korony.

Prostredníctvom mamy máte kontakt s prvou líniou aj v oblasti onkológie. Tam museli byť pacienti dvojnásobne vystrašení, nedoliehalo to aj na ňu?

Na moju mamu nie, má mimoriadne šťastnú povahu. No viem, že na začiatku, keď to vypuklo, boli aj bojazlivé telefonáty. S mamou máme totiž hematologickú poradňu, ľudia volali a pýtali sa, či dostanú liečbu a čo majú vlastne robiť.

Veľmi pomohlo, keď profesor Mego zo Slovenskej onkologickej spoločnosti vydal prípis, že onkologická liečba je neodkladná starostlivosť a musí sa poskytovať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk