Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2021, 13:26

Svojrázny aristokrat v tieni kráľovnej, ktorého v rodine nechceli. Princ Philip nikdy nemal byť kráľom

  • Britský princ Philip zomrel vo veku 99 rokov.
  • Keď sa princa raz v tlači pýtali na príčinu úspechu ich manželstva, vyhlásil: "Kráľovná je obdarená neobvykle veľkou dávkou tolerancie."
  • Koncom roku 2011 bol princ Philip hospitalizovaný kvôli voperovaniu cievneho implantátu, v auguste 2012 potom z dôvodu infekcie močových ciest.
  • O jeho úmrtí informoval Buckinghamský palác.
Svojrázny aristokrat v tieni kráľovnej, ktorého v rodine nechceli. Princ Philip nikdy nemal byť kráľom
Zdroj: TASR/AP

Britský princ Philip takmer sedem desaťročí stál po boku zrejme najznámejšej panovníčky sveta, britskej kráľovnej Alžbety II. Celú dobu svoju manželku v jej úlohe podporoval a zároveň si uprostred všetkej pompy a vznešenosti kráľovského dvora zachovával svoj osobitý štýl, pre ktorý si ho kráľovná kedysi vyvolila. Verejných povinností sa vzdal len pred tromi rokmi. Teraz sa s ním lúči celá Británia.

O jeho úmrtí informoval Buckinghamský palác, správu okamžite rozšírili svetové agentúry i britské médiá.

Nevítaný nápadník

Ko však bol princ, ktorý nikdy nemal byť kráľom? Na kráľovskom dvore ho spočiatku príliš nevítali, pretože Philip nebol "tak úplne prototyp anglického gentlemana". Alžbetu však ako mladý pekný kadet očaril svojím šarmom, humorom a nezávislosťou.

Korunná princezná mala sotva dvadsať rokov a rodičia ju vraj márne presviedčali, že jej vzdialený bratranec nie je jediný muž na svete. Nedala si povedať.

Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS

​​V princovej krvi sa síce mieša väčšina európskych kráľovských rodov, avšak jeho otec mal povesť playboya a gamblera. Matke Alice z Battenbergu, ktorá bola od narodenia hluchá, neskôr diagnostikovali maniodepresívnu psychózu.

Philip, princ grécky a dánsky, sa im narodil 10. júna 1921 vo vile na ostrove Korfu. Jeho babička z matkinej strany bola vnučkou britskej kráľovnej Viktórie. Po vzbure v Grécku v roku 1922 musela kráľovská rodina s malým Philipom utiecť do exilu.

Rodený vodca

Najskôr do Paríža, po rozchode rodičov v roku 1930 býval Philip u sestier vydatých v Nemecku alebo u príbuzných v Anglicku. Tu začal chodiť do školy, nie však na prestížny Eton ako jeho vnuci, ale na Gordonstoun v Škótsku, kam neskôr poslal aj svojho syna Charlesa.

Na vysvedčení mu napísali, že je rodený vodca so silnou vôľou a takmer bezhraničnou ctižiadosťou. Potom navštevoval kráľovskú námornú akadémiu v Dartmouthe, kde sa prvýkrát stretol so svojou budúcou manželkou, vtedy mladučkou Alžbetou.

Fotografie mladej Alžbety si pozrite v galérii:

​Počas druhej svetovej vojny bol povýšený až na námorného poručíka. Neskôr sa osvedčil u britského námorníctva: skvelou obsluhou lodného reflektora pomohol potopiť dve talianske lode. Tiež spoluvelil vylodeniu na Sicílii.

Kvôli svadbe, ktorú si Alžbeta nakoniec presadila, Philip s už poangličtenou verziou mena svojej matky Mountbatten konvertoval k anglikánom a vzdal sa gréckej aj dánskej koruny.

Vo videu si pozrite svadbu kráľovskú svadbu z roku 1947:

Vzali sa 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve. V Británii sa potom stal vojvodom z Edinburghu, jeho kráľovskou výsosťou a britským princom.

Zdroj: TASR/AP

Život pre kráľovnú

​Keď v roku 1952 v Keni priviezol mladý námorník čerstvo vydatej následníčke britského trónu Alžbete správu, že je teraz kráľovnou Británie, zmenilo sa veľa aj pre Philipa.

Musel odísť od námorníctva, aby mohol svoju ženu sprevádzať pri reprezentačných povinnostiach doma aj v zahraničí. Stal sa patrónom mnohých verejne prospešných organizácií. Hlavne roky podporuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF).

S Alžbetou II. mali štyri deti (Charles, Anna, Andrew a Edward) a osem vnúčat. Keď sa princa raz v tlači pýtali na príčinu úspechu ich manželstva, vyhlásil: "Kráľovná je obdarená neobvykle veľkou dávkou tolerancie."

Zdroj: Pixabay

Vo výchove vládol pevnou rukou

Philipov vzťahy s jeho deťmi avšak také harmonické neboli. Jeho najstarší syn princ Charles v autorizovanej biografii Jonathana Dimblebyho naznačil, že ho v detstve otec často zastrašoval a že sa bál jeho prísnych pravidiel aj cudzopasného výsmechu.

Na prísnosti bol založený aj Philipov program na podporu dobrodružného ducha a športových výkonov mladých, ktorí sa musia osvedčiť aj v službe spoločnosti (Duke of Edinburgh Award Scheme), podľa niektorých kritikov až vojenského.

Zdroj: Reuters

​Princ bol milovníkov koníčkov ako maľovanie, bol však aj známy ako zberateľ umenia. Povestným sa stal aj svojim osobitým humorom, ktorý sa občas dostáva až na hranicu hrubosti.

Philip sa v roku 2009 stal najdlhšie "slúžiacim" manželským partnerom v histórii britských panovníkov. Rovnako je najstarším partnerom vládnuceho monarchu. Do vysokého veku bol stále vitálny a aktívny, hoci od roku 2011 obmedzil počet svojich oficiálnych povinností.

Koncom roku 2011 bol princ Philip hospitalizovaný kvôli voperovaniu cievneho implantátu, v auguste 2012 potom z dôvodu infekcie močových ciest.

O rok neskôr podstúpil operáciu brucha. Vlani v januári mal autonehodu, po ktorej sa vzdal vodičského preukazu.