Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2020, 18:00

Predstaviteľ Harryho Pottera sa postavil proti Rowlingovej

  • Herec Daniel Radcliffe, predstaviteľ Harryho Pottera z rovnomennej filmovej ságy, prehovoril o kontroverznom príspevku spisovateľky J. K. Rowlingovej.
  • Tú na internete fanúšikovia obviňujú z nenávisti voči transsexuálom.
Predstaviteľ Harryho Pottera sa postavil proti Rowlingovej
Zdroj: Reuters

"Ľudia, ktorí menštruujú." Táto fráza z titulku názorového článku popudila britskú spisovateľku J. K. Rowlingovú. "Prisahala by som, že ich nejako volajú. Niekto mi s tým pomôžte. Žany? Žumy? Žedy?" - vyhlásila posmešne. Tým si vyslúžila ostré reakcie na sociálnych sieťach.

Fanúšikovia si totiž jej komentár vysvetlili ako cielený útok proti genderfluidným ľuďom (osobami s premenlivou rodovou identitou, pozn. red.) a transsexuálom.

"Transsexuálne ženy sú ženy," napísal Radcliffe v reakcii na blog neziskovej LGBTQ organizácie The Trevor Project. "Chápem, že to bude väčšina médií vysvetľovať ako boj medzi mnou a J. K. Rowlingovou, ale o tom to naozaj nie je. To teraz nie je dôležité," vysvetľuje herec, prečo sa po príspevku spisovateľky rozhodol prehovoriť.

"Podľa organizácie The Trevor Project má až 78 percent transsexuálnych a nonbinárnych jedincov skúsenosť s diskrimináciou kvôli ich pohlavnej identifikácii. Je jasné, že musíme urobiť oveľa viac preto, aby sme ich podporili. Nesmieme sa tváriť, že ich pohlavia neexistujú a spôsobovať im ďalšiu bolesť," pokračuje Radcliffe.

"Čitateľom, ktorí majú teraz pocit, že je ich zážitok z kníh o Harrym Potterovi pošpinený či rovno zničený, odkazujem, že sa hlboko ospravedlňujem za bolesť spôsobenú tými výrokmi," dodáva.

K situácii sa vyjadrila aj herečka Katie Leungová, predstaviteľka Harryho priateľky Cho Chang. V príspevku na sociálnej sieti Twitter spomenula svoju filmovú postavu a pridala odkazy na ďalšie neziskové organizácie podporujúce transsexuálnych jedincov.

Rowlingová sa snažila nenávistné reakcie na sociálnych sieťach mierniť, ale nebola z transfóbie obvinená prvýkrát. Vlani v decembri sa na sociálnej sieti Twitter zastala britskej vedkyne Maymi Forstaterovej. Tá tvrdila, že transsexuálne ženy nemôžu úplne zmeniť svoje biologické pohlavie a stálo ju to kariéru.

V roku 2018 Rowlingová na Twitteri kladne reagovala na príspevok o tom, že transsexuálne ženy sú jednoducho len "muži v šatách".