Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2020, 11:47

Zomrel filmový kameraman Igor Luther. Patril medzi európske kameramanské špičky

Jeho film Plechový bubienok dostal Oscara.

Zomrel filmový kameraman Igor Luther. Patril medzi európske kameramanské špičky
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Vo veku 77 rokov zomrel v zahraničí slovenský filmový kameraman Igor Luther. TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Igor Luther patril medzi tvorcov tzv. novej vlny československej kinematografie 60. rokov 20. storočia. Jeho celovečerným debutom bol v roku 1967 film Juraja Jakubiska Kristove roky. Potom sa podieľal na dvoch slovensko-francúzskych koprodukčných filmoch s Alainom Robbe-Grilletom.

Po okupácii emigroval do Paríža a neskôr sa usadil v nemeckom Hamburgu. Stal sa uznávaným a zaradil sa medzi európske kameramanské špičky. Spolupracoval s radom významných režisérov, ako Helmut Förnbacher, Michael Verhoeven, Ulrich Schamoni, Andrzej Wajda, Volker Schlöndorff, Michael Haneke, Bernhard Wicki. Jeho film Plechový bubienok dostal Oscara.

Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

​V roku 2017 získal Cenu za celoživotné dielo od Asociácie slovenských kameramanov. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová mu v januári udelila Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kinematografie.

Ticketportal.sk