Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2020, 00:00

Dirigent Bohdan Warchal: Za totality ho ponižovali na hraniciach, po nej rečami o tituloch

  • Hudbu vnímal ako univerzálny jazyk, ktorým sa prihováral celému svetu.
  • Kam prišiel, tam vzbudzoval obdiv a pozornosť.
  • Doma na Slovensku bol záujem o jeho súbor taký veľký, že niektoré beznádejne vypredané koncerty musela strážiť polícia.
  • Mal však nielen veľa priaznivcov, ale aj neprajníkov.
  • Huslista, dirigent, pedagóg a zakladateľ Slovenského komorného orchestra Bohdan Warchal.
Dirigent Bohdan Warchal: Za totality ho ponižovali na hraniciach, po nej rečami o tituloch
Zdroj: Archív TASR

Dnes sa cení byť najmä osobitý a originálny. Kedysi to bolo inak. Vytŕčať v systéme, ktorý síce podporoval oficiálnu kultúru, ale obmedzoval slobodu a prinášal závisť a neprajnosť, bolo náročné. Tvrdou a namáhavou prácou sa dostal na piedestál, z ktorého ho chceli mnohí zosadiť. Vyčítali mu neaktuálnosť a nesledovanie dobových trendov, ale pre rozvoj slovenského interpretačného umenia urobil viac než ktokoľvek iný.

S pieckou na pleciach

Bohdan Warchal pochádzal z Orlovej pri Karvinej. Z baníckeho kraja pri poľskom pohraničí, kde drinu a chudobu zmierňovala iba radosť z hudby. Narodil sa 27. januára 1930, v rovnaký deň ako Wolfgang Amadeus Mozart. A bola to práve skladba od Mozarta, s ktorou ako deväťročný debutoval na koncertnom pódiu.

Na huslistu išlo o pomerne neskorý vek. On tento hendikep neskôr vyrovnal práve cieľavedomou a tvrdou prácou. Svoje prvé husle, ktoré dostal od mamy, si uchoval ako vzácnu relikviu. Rovnako aj otcovo želanie, ktorý zomrel v jeho šiestich rokoch, mať zo syna huslistu.

Prvé štúdium prebiehalo skôr intuitívne než systematicky. Navyše ho od neho odvádzala zlá ekonomická situácia a vojnové besnenie. V čase, keď mal najviac zdokonaľovať svoju techniku a udržať si pozornosť na psychicky vyčerpávajúcu prácu, vykladal ťažké vrecia v koksovni a žil v neistote, či ho neodvlečú do Nemecka na nútené práce

Keď išiel do Brna študovať na konzervatórium, mama mu mohla z domu zabaliť iba kachle na plecia, aby si mohol vykúriť maličkú miestnosť. Toto náročné obdobie ho naučilo, že čo si sám nezabezpečí, to nemôže od nikoho očakávať.

Aby si zarobil na vysokoškolské štúdium v Brne, hrával po večeroch v kaviarňach a hotelových reštauráciách. K husliam pridal trúbku, kontrabas, bicie a začal swingovať v rôznych tanečných zoskupeniach, aj hrať v ľudovke BRoLN (Brniansky rozhlasový orchester ľudových nástrojov).

Vďaka tomu nabral mnoho skúseností z kolektívnej hry a práce s publikom. Napokon sa mu podarilo vyštudovať hru na husliach na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne u profesora Františka Kudláčka.

Príchod na Slovensko

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk