Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2020, 00:00

Súdny znalec a forenzný psychológ Anton Heretik: Dnešní mafiáni sú zrejme inteligentnejší

Prečítajte si rozhovor publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Súdny znalec a forenzný psychológ Anton Heretik: Dnešní mafiáni sú zrejme inteligentnejší
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Aká osobnostná výbava je typická pre ľudí, ktorí sa zapájajú do organizovaného zločinu? Dá sa to vôbec zovšeobecniť?

​Každé zovšeobecnenie v psychológii je problematické. Ale posudzovali sme už niekoľko desiatok páchateľov z prostredia organizovaného zločinu, takže nejaké spoločné rysy sa postrehnúť dajú.

Väčšinu z nich sme posudzovali s odstupom desať až pätnásť rokov od činov, za ktoré boli stíhaní, keďže až za taký čas sa ich obvykle podarilo obviniť a postaviť pred súd. A treba povedať, že v skupinách, ktoré ovládli organizovaný zločin na Slovensku v 90. rokoch, nebolo veľa ľudí s nadpriemernou inteligenciou.

Bosovia jednotlivých skupín sa presadzovali skôr tým, že boli v porovnaní s ostatnými brutálnejší, tvrdší a agresívnejší. A to isté platilo aj pre skupiny. Preto si získala takú významnú pozíciu napríklad dunajskostredská alebo horehronská skupina.

Boli vedené osobnosťami, ktoré sa vyznačovali veľkou agresivitou a brutalitou či neschopnosťou empatie. Ľudí z vrchnej hierarchie sme celkovo väčšinou diagnosticky uzatvárali ako

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk