Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2020, 00:00

Najväčšie mozgy našej mafie: Spoznajte sivé eminencie nášho podsvetia

  • S členmi organizovaného zločinu si viac spájame brutalitu než inteligenciu.
  • Aj v najkrutejších skupinách podsvetia sa však objavovali muži s vysokoškolským titulom či so vzťahom k spiritualite.
  • Kto patril medzi mafiánov s najvyšším IQ a ako to vôbec ide dokopy s vydieraním a vraždami, ktorých sa dopúšťali?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Najväčšie mozgy našej mafie: Spoznajte sivé eminencie nášho podsvetia
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Keď kolega Ján Karásek písal pred pár rokmi článok o začiatkoch organizovaného zločinu na Slovensku, odpichol sa od tohto momentu:

„Prostý mladík z dediny na južnom Slovensku sníval svoj sen. Túžil byť policajtom. Nerojčil o vysokej šarži, stačilo by mu šliapať chodník či zastavovať autá. Jeho príbuzný mu vybavil pohovor u jedného z vysokých policajných pohlavárov.

Nádejný príslušník si naň priniesol všetky náležité doklady. ‚Hodil som s ním reč. Žiaľ, nemal schopnosti ani na toho najradovejšieho policajta. Povedal som mu, že mu chýba základný inteligenčný kvocient,‘ posťažoval sa autorovi tohto textu funkcionár ešte v časoch zlatej éry.

Inak veľmi rozvážny muž stratil nervy po otázke, na ktorom úrade sa to IQ dá zohnať a milého mládenca vyhodil z kancelárie. Po niekoľkých mesiacoch si pri podvečernom návrate z práce všimol, že sa za ním sunie tmavá limuzína.

Keď mu auto skrížilo cestu, už-už vyťahoval zbraň, no šofér stiahol okienko. ‚Hej, šéfko! Už viem, čo je ten kvocient. Má to štyri kolesá a volá sa to BMW.‘ Táto príhoda vypovedá o vtedajšom spoločenstve zvanom mafia viac než sociologická štúdia,“ dodal kolega.

Prevažne podpriemer

Mal pravdu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk