Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2020, 00:00

Superseniori: Ako prežiť starobu?

  • Dňom nášho narodenia sa začínajú preteky.
  • Na pomyselnom behu k hrobu zbesilo ubiehajú sekundy, hodiny, dni, mesiace a roky, niekomu napríklad až cez stovku.
  • Prečo niekto žije tak dlho?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Superseniori: Ako prežiť starobu?
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Keď sa v  televízii objaví britská kráľovná Alžbeta II., dobre si túto noblesnú dámu prezrite. Aj keď pred mesiacom oslávil 94. narodeniny, vládne s pozoruhodnou gráciou. To isté sa dá povedať o ďalších slávnych senioroch.

Napríklad o  známej slovenskej herečke Maríne Kráľovičovej, ktorá vo svojich 92 rokoch srší energiou, alebo o Nicholasovi Wintonovi, záchrancovi 669 československých židovských detí, ktorý to dotiahol až do stošestky.

Niektorí starí ľudia sú až neuveriteľne vitálni a dočkajú sa extrémneho veku. Vedci tvrdia, že za to asi z 30 percent môžu vrodené dispozície, ale zvyšok záleží na životnom štýle. Stačí zdravšie jesť, športovať, nefajčiť...

Podľa štatistík to predlžuje život minimálne o päť rokov. Len to jednoducho nie je natoľko senzačné, aby ste sa o tom bežne dočítali. Zvieratá nestarnú.

Len čo v dôsledku vyššieho veku stratia rýchlosť, silu a ostražitosť, uloví a zožerie ich nejaký predátor. Vek je skrátka ľudská výsada. Je to dobré alebo zlé?

Kde sú hranice života?

Z času na čas sa v médiách objavia historky o miestach, kde ľudia starnú pomalšie ako inde. Ogimi, dedina na japonskom ostrove Okinawa s údajne najväčším podielom najstarších ľudí na svete.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk