Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2020, 00:00

Geniálny plagiátor: Chcel ponížiť a potrestať snobov, oklamal však aj slávne aukčné siene a galérie

  • Miloval umenie a zraňovalo ho, ako konzumne k nemu pristupujú snobi. Tí bohatí akože "znalci".
  • Rozhodol sa ich trestať falzifikátmi.
  • A darilo sa mu to, jeho diela boli skvostné. Plietli hlavu namysleným zberateľom i aukčným sieňam.
  • Svoju falzifikátorsku kariéru viedol Shaun Greenhalgh zo záhradného domčeka.
Geniálny plagiátor: Chcel ponížiť a potrestať snobov, oklamal však aj slávne aukčné siene a galérie
Zdroj: Reprofoto, YouTube/ zczfilms

Na konci januára roku 2010 otvorilo slávne londýnske V & A múzeum (Victoria and Albert Museum) trochu neobvyklú výstavu. Dva týždne tu bolo možné zhliadnuť exponáty z nedávnej i pradávnej histórie, na prvý pohľad nahromadené "bez ladu a skladu".

Od inštitúcie, ktorá sa sústreďuje skôr na aplikované a dekoratívne kúsky, to bolo trochu nečakané. Znepokojenie návštevníkov narástlo pri pohľade do až príliš pestrého katalógu.

Čo mohla mať spoločné obetná tácka starých Rimanov, polmetrová soška egyptskej princeznej, fragment ranného stredovekého relikviáru, Gauguinove ​črty a nákresy amerického maliara z prelomu 19. a 20 storočia Thomasa Morana?

Nápovedou bol fakt, že záštitu nad celou výstavou prevzal Scotland Yard, respektíve oddelenie Metropolitnej polície pre vyšetrovanie kópií a falzifikátov. Všetky tieto exponáty totiž spájalo jediné meno, ich skutočný tvorca.

Na slávnostnom prestrihnutí pásky sa žiaľ zúčastniť nemohol. Odpykával si totiž trest odňatia slobody vo výške štyroch rokov a ôsmich mesiacov.

Shaun Greenhalgh, ktorý mal v čase odsúdenia 47 rokov, totiž zosmiešnil celý svet galérií, dražieb, znalcov a zberateľov umenia. A to bez toho, aby vystrčil päty z domu v Boltone, kde žil so svojimi starými rodičmi.

A aj bez toho, aby si peniaze z lukratívnych podvodov užíval. Jeho cieľom totiž nikdy nebolo zbohatnutie. Podvod bol v jeho prípade len cestou, ako dostať vlastné diela do sveta. A zasiahnuť snobskú konzumnú morálku zberateľov.

Formujúci pritom pre neho bol, ako sám priznal, výlet do Ríma, ktorý absolvoval v trinástich rokoch.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk