Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2020, 13:40

Falošný indián Long: lož bola znesiteľnejšia, než žiť ako černoch

  • Zažil rasovú segregáciu a diskrimináciu.
  • A už ako teenager pochopil, že sa belosi z akýchsi dôvodov správajú k indiánom s určitým rešpektom. Kým "negrami" úplne opovrhujú.
  • Preto sa Afroameričan Sylvester Clark rozhodol, že sa stane indiánom.
Falošný indián Long: lož bola znesiteľnejšia, než žiť ako černoch
Zdroj: Reprofoto, YouTube/ Malcolm Jones Taylor

Kniha Dlhá kopija bola strhujúcim rozprávaním náčelníka kmeňa Černonožcov. Autor, vynikajúci rozprávač, rozhodne vedel, aké to je žiť v divočine, ale poznal aj existenciu "na okraji" v rasovo segregovanej spoločnosti, vyznal sa v indiánskej mystike, rozprávaniach, bájkach.

Aj preto sa kniha stala bestsellerom. Malo to jedinú chybu, jej autor sa v skutočnosti volal Sylvester Clark Long. A bol to Afroameričan.

Sny v gete o živote na prérii

Joe a Sallie, jeho rodičia, sa ako otroci už narodili, a tak mohli na vlastné oči sledovať nevýrazné zmeny, ktoré do ich života vniesol rok 1863 a slávne zrušenie otroctva.

Minimálne v ich rodnom mestečku Winston v Severnej Karolíne boli černosi stále úplne druhoradou časťou obyvateľstva a celá ich komunita podliehala prísnej rasovej segregácii.

Ich syn, ktorý prišiel na svet v roku 1890, priame porovnanie s pôvodným otrokárskym režimom už teda nemal, a tak systém spoločenskej nerovnosti príliš nechápal.

Nebolo mu jasné, prečo jeho otec môže pracovať ako údržbár v základnej škole tri bloky od ich domu, ale on sám musí dochádzať viac ako tri kilometre na Depot Street do inej. Do tej pre farebných.

Vo Winstone totiž boli hranice jasne vymedzené, odchýlky od zaužívaných diskriminačných noriem sa tu neodpúšťali.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk