Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2020, 16:46

Zomrel Bill Withers, spevák legendárnych hitov Lean On Me či Ain't No Sunshine

Správu o jeho úmrtí zverejnila Withersova rodina.

Zomrel Bill Withers, spevák legendárnych hitov Lean On Me či Ain't No Sunshine
Zdroj: TASR/AP

Vo veku 81 rokov zomrel na zlyhanie srdca v Los Angeles spevák a skladateľ Bill Withers. Stál za svetovo úspešnými hitmi, ako Lean On Me, Lovely Day či Ain't No Sunshine. Informovala o tom agentúra Associated Press.

Autor legendárnych hitov

Správu o jeho úmrtí zverejnila Withersova rodina vo vyhlásení. Držiteľ ceny Grammy a autor hitov 70. rokov zomrel v pondelok v Los Angeles.

Vypočujte si jeden z jeho najslávnejších hitov:

"Sme zničení stratou nášho milovaného a oddaného manžela a otca. Svojou poéziou a hudbou sa so srdcom prihováral k ľuďom a navzájom ich spájal,“ píše sa vo vyhlásení rodiny.

"Jeho hudba patrí navždy svetu. V tejto ťažkej dobe sa modlíme, aby jeho hudba ponúkla niečo príjemné a zábavné v období, keď ľudia musia držať spolu."

Celým menom William Harrison Withers, Jr. bol soulovým spevákom, gitaristom, klavíristom a skladateľom. V období rokov 1970-1985 nahral svoje najväčšie hity, medzi ktoré patria Lean on Me, Ain't No Sunshine alebo Use Me. Bol držiteľom dvoch cien Grammy, obe dostal v kategórii Najlepšia R & B pieseň.

Prvý singel nahral až v tridsiatich rokoch

Dve jeho piesne sa dostali na zoznam 500 najlepších piesní všetkých čias podľa amerického hudobného časopisu Rolling Stone.

Od svojich osemnástich rokov slúžil v americkom námorníctve, z ktorého po deviatich rokoch odišiel, aby mohol naplno rozvíjať svoju hudobnú kariéru. Prvý singel nahral až v tridsiatich rokoch.

Po pätnástich rokoch ukončil nahrávanie, koncertovanie a úspešnú kariéru soulového speváka, pretože sa chcel venovať len svojej rodine. O jeho životným príbehu bol nakrútený aj dokument Still Bill.

V roku 2015 bol uvedený do rokenrolovej siene slávy, no podľa agentúry AP bol komisiou niekoľko rokov nevysvetliteľne prehliadaný. Toto ocenenie mu bolo totiž udelené až po tridsiatich rokoch od ukončenia kariéry.

Ticketportal.sk