Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 15:13 Aktualizované dňa 31.03.2020 o 15:35

Zomrela známa slovenská herečka Eva Krížiková

Odišla ďalšia herecká legenda.

Zomrela známa slovenská herečka Eva Krížiková
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Známa slovenská herečka Eva Krížiková zomrela dnes vo veku 85 rokov v nemocnici v Malackách. Informoval o tom portál Pluska, ktorý sa odvoláva na na vlastné zdroje. Smrť mala nastať v spánku.

"Vedenie Slovenského národného divadla prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí dlhoročnej poprednej členky Činohry SND Evy Krížikovej. Rodina sa s poprednou umelkyňou rozlúči v úzkom kruhu. Slovenské národné divadlo si jednu z najvýznamnejších umelkýň SND pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny," píše v stanovisku vedenie SND.

Hereckú legendu Evu Krížikovú si pripomeňte v galérii:

​Pre celé generácie vďačných divákov patrila Krížiková k dámam slovenského umenia – divadelného, filmového i televízneho. Na doskách prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov vyše 120 postáv.

Osobnosť plná humoru a človečiny

S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou; svojím hereckým majstrovstvom a bravúrou stvárnila postavy nielen komediálne, tragikomické, ale i postavy tragické.

Svoj nevyčerpateľný temperament vložila do množstva úloh – stvárnila desiatky jazyčníc, írečitých dedinských žien. Radi si však v podaní pani Evy Krížikovej pripomíname aj postavy plné láskavosti, múdrosti, pokory i vzdoru, ktorých osud zvýraznený tragickým tónom a úspornosťou gesta vyvolával zimomriavky, napríklad Kráľovná Eleanora z Dürrenmattovho Kráľa Jána, najstaršia dcéra Goneril v Shakespearovom Kráľovi Learovi.

Stvárnila Annu Pageovú vo Veselých paničkách windsorských, Adelu v Tanci nad plačom, Elenu v inscenácii Čaj u pána senátora, Dubskú vo Viťúzoch, Suplingerku v Krčme pod zeleným stromom či Abrahámku v Pokuse o lietanie.

K jej profilovým postavám z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov patria zvlášť Akulina v Meštiakoch, postava dôchodkyne zo Starej dobrej kapely, Binerl v Bockererovi, Marfa v Samozvancovi, Serafina v Samovrahovi.

Spomeňme aj úlohu z inscenácie Williamsovej hry Mačka na horúcej plechovej streche alebo titulnú postavu v tragikomédii Ale, ale, pani plukovníkova! či jednu z posledných, postavu gazdinej Agafie v dramatizácii Tolstého Anny Kareninovej - iba jediný výstup a čo všetko vyjadrila niekoľkými vetami.

Namiesto opery ju zlákali dosky

Múzy boli k pani Eve Krížikovej štedré od detstva, mnohí jej dokonca predpovedali kariéru opernej divy s hlasovým rozsahom od koloratúry po alt. Zvíťazilo však herectvo.

Okrem divadelnej scény vytvorila desiatky zaujímavých postáv vo filme a v televízii, kde je archivovaných vyše 500 pôvodných titulov. Neopakovateľný hlas pani Evy Krížikovej budeme stále obdivovať aj z rozhlasových nahrávok a dabingu.

Mnohostrunný talent pani Evy Krížikovej bol ocenený napríklad Krištáľovým krídlom, uvedením do Siene slávy ankety OTO a štátnym vyznamenaním Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti dramatického umenia.

Eva Krížiková sa narodila 15. júla 1934 v Bratislave, zomrela 31. marca 2020 v nemocnici v Malackách. Členkou Činohry SND bola pani Eva Krížiková od roku 1954 do roku 2015.

Zdroj: SND

Ticketportal.sk