Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2020, 00:00

Psychiater Péter Hunčík: Rátajme s tým, že korona z vás vyplaví to najhoršie

  • Často vraj uvažoval o tom, že na to, aby sa ľudstvo zmenilo, musí prísť hrozba zvonka.
  • A už ju tu máme.
  • Psychiater Péter Hunčík by bol rád, keby nás koronavírus zmenil k lepšiemu, ale najskôr si podľa neho budeme musieť prejsť fázou ťažkej depresie.
  • A treba sa na ňu pripraviť.
  • Prečítajte si článok, publikovaný v HN magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.hn
Psychiater Péter Hunčík: Rátajme s tým, že korona z vás vyplaví to najhoršie
Zdroj: Adam Suchánek

Svet zažíva prelomovú skúsenosť. Ako by ste ju opísali? Čo robí koronavírus s ľudskou psychikou?

V prvom rade zažívame strach. A potom pocity bezradnosti, bezmocnosti. Jednoducho na to nie sme pripravení, takýto stav sme nezažili prakticky od druhej svetovej vojny. Nemáme rutinu a stereotypy, ako sa správať v takejto situácii.

Ako sa s ňou vyrovnávate vy sám ako psychiater?

V prvom rade som rozmýšľal, ako sa s tým vyrovnať v rámci vlastnej domácnosti. Sme doma štvrtý – piaty deň (rozhovor sme viedli minulú stredu, pozn. red.), a to v zložení: manželka a dve dcéry s rodinami. Ja to mám o čosi ľahšie, lebo chodím do roboty.

Ale dcéry boli už bezradné, najmä nevedeli, čo robiť s deťmi. Tak sme sa včera rozhodli pre rozvrh hodín. Pre celú rodinu a pre deti zvlášť. Normálne ako v škole.

Takže si presne plánujete, čo všetko počas dňa urobíte?

Áno. Nič také, že sme celý deň v pyžame, zapneme si televíziu a do večera na ňu hľadíme. To sa nedá dlhší čas vydržať. No rovnako je veľmi dôležité revitalizovať rodinnú komunikáciu.

Naschvál som začal čítať Robinsona Crusoa a zistil som, že jeho najväčší problém bolo, že nemal s kým komunikovať. Nemal sa s kým deliť o to, čoho sa bojí, čo ho čaká, aké sú jeho najväčšie nedostatky a ťažkosti.

Z toho vyplýva, že toto všetko treba nejakým spôsobom komunikovať, aj medzi sebou. Aj s deťmi. Deti sa boja. Nemajú ani toľko informácií ako my, respektíve ich nevedia spracovať. To znamená, že im treba všetko vysvetliť.

Deti sa boja ešte viac ako dospelí?

Evidentne. V detských hlavách panuje obrovský chaos. Z toho všetkého, čo počuli a nedokázali spracovať a tiež z toho, že si presne pamätajú aj naše nonverbálne reakcie na dané správy.

My sme napríklad čítali o jednom doktorovi z nášho mesta, ktorý ochorel. Dcéra so zaťom mi referovali: otec, predstav si, ten XY doktor sa nakazil a teraz čo bude?

Šesťročný vnuk, ktorý bol pri tom, z toho celého prakticky nič nepochopil, len videl tvár matky, otca a hneď vedel, že sa deje niečo strašné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk