Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2020, 00:00

Psychológ Peter Halama: Na dôchodok sa treba pripraviť. Aj psychicky

  • Ako Slováci zvládajú odchod na dôchodok?
  • Takto znie hlavná otázka psychologického projektu Ústavu experimentálnej psychológie SAV, ktorý vedie Peter Halama.
  • Rozprávali sme sa s ním nielen o tom, čo ľuďom uľahčuje  a čo sťažuje odchod do penzie, ale aj o tom, čo to znamená rekonštrukcia zmyslu života a aké nástrahy na nás v rámci nej číhajú.
  • Prečítajte si článok, publikovaný v HN magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Psychológ Peter Halama: Na dôchodok sa treba pripraviť. Aj psychicky
Zdroj: Roman Pinček

Skúmate, ako Slováci vnímajú nástup do dôchodku. Tento projekt si vyžiadal fakt, že naša krajina starne?

V Ústave experimentálnej psychológie sa dlhodobo venujeme témam, ktoré súvisia so zvládaním záťažových situácií. A keď sme pripravovali nový projekt, rozhodli sme sa zamerať na takzvané tranzitné životné situácie, teda tie, pri ktorých dochádza k prechodu z jedného stavu do druhého.

​Patrí medzi ne nástup do školy či práce, narodenie dieťaťa, ale aj odchod do dôchodku. Pôvodne sme to chceli riešiť komplexne, no z kapacitných dôvodov sme sa nakoniec rozhodli zamerať len na jednu situáciu – a vybrali sme si nástup do dôchodku. Aj preto, že už v minulosti sme tu mali výskum, ktorý sa týkal kvality života starších ľudí, čo s tým úzko súvisí.

A riešil sa v minulosti už aj výskum zameraný priamo na odchod do dôchodku?

Na Slovensku doteraz nie. Robili sa na túto tému sociologické a etnologické výskumy, no nie psychologické. Máme aj ambíciu, ktorá zatiaľ nie je naplnená, že by sme výsledky výskumu pretavili do nejakého intervenčného programu pre ľudí, ktorí sa na dôchodok ešte len pripravujú.

Hotový zatiaľ máme kvalitatívny výskum, v ktorom sme sa zamerali na to, čo ľuďom v odchode na dôchodok pomáha a čo ich blokuje.

S akými hypotézami ste do toho šli?

Na základe štúdií máme teóriu, už osvedčenú zo zahraničia, ktorá hovorí o tom, ako ľudia prechod do dôchodku vnímajú. A od toho sa potom odvíja aj ich schopnosť adaptovať sa. Existujú štyri základné koncepty:

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk