Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinySkúmate, ako Slováci vnímajú nástup do dôchodku. Tento projekt si vyžiadal fakt, že naša krajina starne?
V Ústave experimentálnej psychológie sa dlhodobo venujeme témam, ktoré súvisia so zvládaním záťažových situácií. A keď sme pripravovali nový projekt, rozhodli sme sa zamerať na takzvané tranzitné životné situácie, teda tie, pri ktorých dochádza k prechodu z jedného stavu do druhého.
Patrí medzi ne nástup do školy či práce, narodenie dieťaťa, ale aj odchod do dôchodku. Pôvodne sme to chceli riešiť komplexne, no z kapacitných dôvodov sme sa nakoniec rozhodli zamerať len na jednu situáciu – a vybrali sme si nástup do dôchodku. Aj preto, že už v minulosti sme tu mali výskum, ktorý sa týkal kvality života starších ľudí, čo s tým úzko súvisí.
A riešil sa v minulosti už aj výskum zameraný priamo na odchod do dôchodku?
Na Slovensku doteraz nie. Robili sa na túto tému sociologické a etnologické výskumy, no nie psychologické. Máme aj ambíciu, ktorá zatiaľ nie je naplnená, že by sme výsledky výskumu pretavili do nejakého intervenčného programu pre ľudí, ktorí sa na dôchodok ešte len pripravujú.
Hotový zatiaľ máme kvalitatívny výskum, v ktorom sme sa zamerali na to, čo ľuďom v odchode na dôchodok pomáha a čo ich blokuje.
S akými hypotézami ste do toho šli?
Na základe štúdií máme teóriu, už osvedčenú zo zahraničia, ktorá hovorí o tom, ako ľudia prechod do dôchodku vnímajú. A od toho sa potom odvíja aj ich schopnosť adaptovať sa. Existujú štyri základné koncepty:
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.