Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2020, 00:00

Historik Roman Holec: Niektorí politici by sa ujali aj pred sto rokmi

  • Tvrdí, že nielen dejiny, ale aj politika sa opakujú. A že v dnešnej dobe by sa našlo viacero politikov typu Andreja Hlinku, ktorí nie sú schopní dospieť ku kompromisu.
  • Historik vysvetľuje, prečo sa v poslednom čase roztrhlo vrece s knihami o osobnostiach slovenskej histórie a v čom sa robia chyby vo vyučovaní.
  • Ale aj to, prečo podľa neho nie je Andrej Hlinka otcom národa.
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v HNmagazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Historik Roman Holec: Niektorí politici by sa ujali aj pred sto rokmi
Zdroj: Lenka Imrichová

Prednedávnom vám vyšla kniha Andrej Hlinka, otec národa. Prečo ste sa rozhodli venovať práve tejto kontroverznej osobnosti?

Už roky sa zaoberám problematikou národno-emancipačného pohybu na prelome 19. a 20. storočia, jednu knižku som venoval tragédii v Černovej, kde bol Hlinka dôležitou figúrou.

​V tomto období a téme je stále prítomný, potkýnate sa oňho, nemôžete sa mu vyhnúť. No a keď som s knihou finišoval, akurát vrcholila aj anketa RTVS Najväčší Slovák a Hlinka bol jedným z nominovaných.

Napokon skončil na štvrtom mieste, takže ste sa trafili.

Samozrejme, knihu som nepísal z toho dôvodu, ale navzájom sa to spojilo. No a prečo Hlinka? Možno aj preto, lebo provokuje. Provokoval celý život a každého a provokoval s obľubou, mal to doslova v náplni práce.

Takže sa mu podarilo vyprovokovať aj mňa k tomu,

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk