Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2020, 11:01

Zomrela olympijská víťazka a bývalá svetová rekordérka Dana Zátopková, mala 97 rokov

  • Vo veku 97 rokov zomrela legendárna atlétka Dana Zátopková, olympijská víťazka v hode oštepom z Helsínk 1952.
  • Vdova po slávnom bežcovi Emilovi Zátopkovi zomrela dnes skoro ráno v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe, informoval Český olympijský výbor.
Zomrela olympijská víťazka a bývalá svetová rekordérka Dana Zátopková, mala 97 rokov
Zdroj: MAFRA/Michal Sváček

"Bol som za ňou naposledy v sobotu, kedy to ešte bolo možné. Dlho sme sa rozprávali, psychicky bola úplne v pohode, do poslednej chvíle jej to ´pálilo´, ale telo jej prestalo slúžiť," uviedol v tlačovej správe predseda Slovenského klubu olympionikov Oldřich Svojanovský.

Aj po deväťdesiatke sa Zátopková angažovala v olympijskom hnutí. "Na Danu nikdy nezabudneme. Bola to osobnosť, ktorá nám bude veľmi chýbať. Veľmi múdra, zábavná a vtipná žena, kamarátka. Všetko v živote venovala športu a Emilovi. Nedá sa slovami ani vyjadriť, ako nám bude chýbať," spomínal Svojanovský.

"Pani Dana bola nielen vynikajúca športovkyňa, ale hlavne skvelý človek. Bola vzorom pre generácie olympionikov. Jej odchod nás všetkých veľmi zarmútil," doplnil predseda ČOV Jiří Kejval.

Milovala spoločnosť

Olympijská šampiónka rada sledovala aj počínanie svojich oštěpárskych nástupcov. Pravidelne ju navštevovala svetová rekordérka Barbora Špotáková, ktorá k nej zavítala aj pred minuloročnými majstrovstvami sveta v Dohe.

"Stretnutie s ňou je pre každého príjemné. Neskutočná energia. To je zaujímavé, ako si s 97-ročnou ženou môžete pripadať, že to v tej chvíli v tej miestnosti žije, je v nej plno energie. Je to skvelé. Preto asi za ňou chodia toľko návštev," pochvaľovala si vtedy dvojnásobná olympijská víťazka.

Zátopková milovala spoločnosť. "Radosť mi urobí to, že mám okolo seba pár priateľov, s ktorými sa môžem stretnúť a môžem sa trochu niečomu zasmiať a tak. To mám najväčšiu radosť, keď sa môžem niečomu zasmiať," zverila sa krátko pred svojimi 95-timi narodeninami.

To už cítila, že sa na nej podpisuje vek. "Do veku 92 rokov sa mi to ani nesnívalo, ale teraz už je mi to úplne jasné. Ako sa mi už za pár dní blíži mojich deväťdesiatpäť, staroba už naozaj klope. A myslím to vážne," rozprávala.

Oddaná športu

Zátopková okrem zlatej medaily z Helsínk získala aj olympijské striebro o osem rokov neskôr v Ríme. Mnohonásobná česká šampiónka sa dvakrát stala aj majsterkou Európy (1954 a 1958) a v roku 1958 vytvorila v 35 rokoch výkonom 55,73 metra svetový rekord.

Pri športe zostala Zátopková aj po konci kariéry v roku 1962. Pracovala ako trénerka, v rokoch 1960-1972 bola členkou ženskej komisie Medzinárodnej atletickej federácie. V roku 1998 dostala Olympijský poriadok, o 15 rokov neskôr prevzala Medailu Za Zásluhy.

Manžela Emila prežila o takmer dvadsať rokov. Obaja sa narodili 19. septembra 1922 a v rovnaký deň sa tiež stali v Helsinkách olympijskými víťazmi.

Dana Zátopková

  • Najväčšie úspechy: olympijská víťazka, dvojnásobná majsterka Európy a svetová rekordérka v hode oštepom
  • OH (1-1-0): 1952 (Helsinki) - zlato; 1960 (Rím) - striebro
  • ME (2-0-0): 1954 (Bern) a 1958 (Štokholm) - zlato
  • Ostatné: 13x majsterka republiky; 17x prekonala národný rekord, trikrát európsky a raz svetový (55,73 m v roku 1958)
  • Osobný rekord: 56,67 m (1958)
  • Trénerská a funkcionárska kariéra: ústredná trénerka vrhov čs. atletického zväzu (1964-80), členka ženskej komisie Medzinárodnej atletickej federácie (1960-72), dlhoročná členka predsedníctva Českého klubu olympionikov
  • Ocenenie: držiteľka štátnej Medaily Za Zásluhy (2003), Olympijského poriadku (1988) a Ceny Európskej atletickej asociácie (2009) za prínos k rozvoju atletiky
  • Rodina: manžel Emil (1922-2000) bol slávnym vytrvalcom a štvornásobným olympijským víťazom

Ticketportal.sk