Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2020, 00:00

Scénograf Jozef Ciller: Kým skončil v divadle, kopal kanály na Chopku. Teraz je scénograf a slúži iným

  • Odmala chcel byť volejbalistom, vďaka mame však skončil v obklopení umelcov. A objavil scénografiu.
  • Kým sa tomuto umeleckému desaťboju začal venovať profesionálne, prešiel si kadečím. „Ako Jack London,“ smeje sa Jozef Ciller, aktuálny laureát Krištáľového krídla a scénograf s medzinárodným renomé.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HNmagazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Scénograf Jozef Ciller: Kým skončil v divadle, kopal kanály na Chopku. Teraz je scénograf a slúži iným
Zdroj: Pavol Funtál

Scénografia asi nie je povolanie, o ktorom by človek sníval od detstva.

To nie. Scénografia je povolanie, ktoré má svoje tajomstvo. Kto sa s tým slovom prvý raz stretne, neraz si ho spojí so stenografiou (úsmev). Často sa s tým stretávam.

Vážne?

Áno, tým, že cestujem vlakom, často mám rozhovory s ľuďmi rôznych kategórií a rôznych sociálnych postavení, takže mám prehľad, čo si kto pod scénografiou predstavuje. Cestovanie sú príbehy. Okrem toho mi vlak poskytuje priestor stráviť čas s knihou či skicárom. Za tie roky, čo cestujem, sa už poznám s kuchármi v jedálenskom vozni, s personálom... (úsmev).

Čo si teda ľudia obvykle predstavujú pod scénografiou?

Niektorí vedia, o čo ide, iní tušia a ďalší, ako som spomínal, to dávajú do súvislosti so stenografiou, teda tesnopisom, ktorý sa dnes už vlastne ani nepoužíva.

Kedy ste sa o existencii scénografie prvý raz dozvedeli vy?

Na sklárskej výtvarnej škole v Železnom Brode. Býval som s ľuďmi, ktorí chodili do divadla, na opery a začali sme spoločne robiť prvé študentské divadelné projekty. To ma veľmi ovplyvnilo, dovtedy som sa totiž venoval najmä športu. Bol som dvakrát majster Slovenska v mladšom doraste vo volejbale.

Človek by očakával, že na sklárskej škole sa budete venovať skôr sklu.

To však bola veľmi širokospektrálna škola so špičkovými pedagogickými kapacitami. Okrem iného sa tam tvoril slávny bruselský štýl. Ako som už niekde povedal, tá škola bola tehotná kumštom. Nielen vďaka profesorom, ale aj študentom, ktorí boli spolovice potomkovia českých sklárov z okolitých obcí a spolovice deti pražských výtvarníkov, ktorí mali zlé kádrové posudky a škola ich prichýlila. Malo to teda dobrú kamarátsku, ľudskú aj profesionálnu kompozíciu.

No i tak. Vybrali ste si sklárstvo a pritiahla vás scénografia. Ako to?

Sklársku školu mi v skutočnosti vybrala mama, lebo som mal veľmi zlý kádrový posudok a pri maturite mi napísali, že sa nemám uchádzať o žiadnu vysokú školu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk