Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2020, 22:33

Pavel Vilikovský: Človek si vymyslí aj slučku na krk. Odolávam pokušeniu byť vtipný

  • Pavel Vilikovský sa považoval za nášho najlepšieho súčasného prozaika vôbec.
  • V pondelok večer zomrel vo veku 78 rokov. 
  • Prečítajte si jeden z jeho posledných rozhovorov, ktorý vyšiel v HNmagazíne v lete 2018.
Pavel Vilikovský:  Človek si vymyslí aj slučku na krk. Odolávam pokušeniu byť vtipný
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Pochádzate síce z literárnej rodiny, no pôvodne ste začali študovať réžiu. Lákal vás film v mladosti viac než literatúra?
Tak by som to rozhodne nepovedal. Jednoducho som sa zle odhadol, bol som mladý a hlúpy (úsmev). V prvom rade som pôvodne vôbec neplánoval ísť študovať na vysokú školu, nevidel som v ponuke nič, čo by ma vábilo. V tom čase som sa už hral na písanie a v duchu si vravel, že keď Jack London nemusel mať vysokú školu, prečo by som ju mal mať ja. To však boli len také moje pomyslenia, ešte nekonzultované s rodičovskou autoritou.

No aj tak: prečo práve film?
V mojich stredoškolských rokoch sme museli už dlho vopred nahlasovať, kam chceme ísť študovať, aby režim stihol záujemcov preveriť aj z kádrového hľadiska, a jedna moja spolužiačka sa chystala na filmovú fakultu, čo ma zaujalo. Ja som ani nevedel, že taká škola existuje, no zarezonovalo to vo mne, lebo do kina som chodil rád. Tak som si dal prihlášku tiež. Aj ma ako 17-ročné ucho zobrali, čo nebolo zvyčajné, lebo obvykle tam ľudia chodili až po 25-ke. No veľmi ma tá škola sklamala, myslel som si totiž, že nás tam budú učiť umenie, čo v skutočnosti nie je ani možné. Väčšina predmetov bola logicky veľmi prakticky zameraná a mňa ponižovalo, že mám riešiť nejaké technické záležitosti (úsmev). Kvôli mame som však vydržal – až kým ma spoločne s polkou ročníka hneď prvý rok nevyhodili.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk