Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2020, 00:00

Riaditeľ dôchodkovej spoločnosti: Ľudia veria, že štát sa o všetkých postará. Bohužiaľ

  • Šéfuje spoločnostiam, ktoré raz mnohým z nás budú vyplácať (možno aj značnú časť) dôchodku.
  • Ako sa mení vzťah Slovákom k sporeniu si na penziu, kedy sa v tomto ohľade priblížime západným krajinám, a čomu by sme sa mali učiť od starých rodičov?
  • "Neverím rečiam, že nás čaká ružová budúcnosť a štát sa o nás na dôchodku postará, to sú iba prázdne sľuby," hovorí generálny riaditeľ Prvej penzijnej a Dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
  • Ale aj o tom, prečo chodia s manželkou na dovolenku každý zvlášť. Martin Kaňa.
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v HNmagazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Riaditeľ dôchodkovej spoločnosti: Ľudia veria, že štát sa o všetkých postará. Bohužiaľ
Zdroj: Pavol Funtál

Tešíte sa na dôchodok?

Ešte nejaký ten čas mi doň zostáva (úsmev), ale v podstate áno. Teším sa možno skôr na to, že naše deti budú vtedy už podstatne väčšie a bude s nimi trochu iná zábava. Okrem toho budeme mať viac času na aktivity, ktoré dnes kvôli práci nestíhame.

​Zároveň však neverím rečiam, že nás čaká ružová budúcnosť a štát sa o nás na dôchodku postará, to sú iba prázdne sľuby. Patrím k tým, ktorí sú presvedčení, že sa musíme postarať sami o seba. Pamätám si, že niekedy pred dvadsiatimi rokmi, keď som bol novopečeným bankárom, tak k nám prišiel do kancelárie pán, ktorý, keď počul, že si zriaďujem druhý a tretí pilier, sa iba zasmial.

Mal som vtedy dvadsaťšesť rokov, on mal päťdesiat a priznal sa, že ešte ani nezačal uvažovať nad tým, ako bude financovať svoj dôchodok. Takže ja to v sebe mám už dlhší čas a bolo by fajn, keby sa otázkou dôchodku ľudia zaoberali zodpovedne a premýšľali o ňom dlhodobejšie.

Takže z našincov asi ešte nebudú tak skoro vysmiati penzisti na štýl rakúskych dôchodcov. Ako sú na tom Slováci všeobecne? Uvedomujú si to, čo ste vy očividne správne tušili už dobrých pár rokov dozadu?

Povedomie ľudí sa určite mení. U nás je systém zložený z troch dôchodkových pilierov a záujem o druhý a tretí pilier rastie, aktuálne je napríklad omnoho väčší, ako to bolo pred rokom alebo pred dvoma. To je dobrá správa. Táto téma stále viac a viac v spoločnosti rezonuje.

Takisto vidíme, že v druhom pilieri si viac ako osemdesiat percent ľudí, ktorí do systému vstupujú, vyberá negarantované fondy, ktoré sú pri dlhodobých pravidelných investíciách správnou voľbou. Napriek tomu máme v druhom pilieri množstvo ľudí, cez 70 percent, ktorí sú v garantovaných fondoch, sú akoby apatickí a svojim investíciám sa nevenujú. Máme pred sebou ešte dlhú cestu, aby sme si uvedomili, aké budeme mať v budúcnosti reálne náklady na život a odkiaľ na to zoberieme peniaze.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk